Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stavba, cesta
Foto: ilustračné, Getty Images
27. 03. 2019 17:01 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

V stavebníctve chýbajú pracovníci, problémom je aj zastaralá legislatíva a pomalý rast platov

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, cenové výkyvy na trhu stavebných materiálov a dlhá príprava stavieb, to sú podľa Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) aktuálne problémy domáceho stavebníctva.

Vplyv na stavebnú produkciu má tiež zastaralá legislatíva, chýbajúci ľudia a pokračujúce problémy vo verejnom obstarávaní. O týchto témach diskutovali v stredu zástupcovia ZSPS spolu s odborníkmi na Fóre slovenského stavebníctva 2019 v rámci 40. ročníka medzinárodného veľtrhu stavebníctva CONECO v bratislavskej Inchebe.

Obstarávanie za najnižšiu cenu

„Vo verejnom obstarávaní zápasíme predovšetkým s obstarávaním za najnižšiu cenu. Napriek našim už niekoľkoročným snahám o zmenu tohoto trendu sa nám to darí len veľmi pomaly, hoci máme vypracovanú metodiku na moderné viackriteriálne metódy zamerané na kvalitu,“ informoval prezident ZSPS Pavol Kováčik. Drvivá väčšina obstarávateľov podľa neho naďalej obstaráva stavebné práce za najnižšiu cenu, hoci na verejnom obstarávaní majú podiel zhruba 45 až 50 percent.

Ako jednu z výnimiek v tomto trende spomenul Kováčik súťaž Národnej diaľničnej spoločnosti na výstavbu úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna s viacerými kritériami na vyhodnotenie ponúk.

„Súťaž dopadla, myslím, celkom dobre, napriek tomu ďalšie obstarávania sú opäť za najnižšiu cenu. Nerozumiem tomu úplne,“ upozornil Kováčik. Ďalší investori podľa šéfa ZSPS majú záujem o pomoc, najmä samosprávy sa pýtali na spôsob stavebných investícií s viacerými kritériami.

Väčšina pracuje za minimálnu mzdu

ZSPS poukazuje aj na vývoj zamestnanosti a miezd v stavebníctve. „Mzdy v stavebníctve síce naďalej rastú, ale nie takým tempom ako v priemysle a doprave,“ uviedol Kováčik. Za pomerne veľký problém označil priemernú mesačnú mzdu v stavebníctve na základe údajov Štatistického úradu SR a jej priepastný rozdiel oproti priemyslu.

Priemerná mzda v stavebníctve podľa štatistických údajov vlani dosiahla 713 eur a oproti roku 2017 vzrástla o 43 eur. Napríklad, v priemysle predstavovala v minulom roku 1 119 eur a v doprave 1 004 eur. V stavebníctve pracovalo vlani 240,5 tisíca zamestnancov, čo je približne na rovnakej úrovni ako v uplynulých rokoch, ale ich podiel v tomto odvetví klesol na 9,4 %.

„Tvrdíme už niekoľko rokov, že to tak nie je a takáto evidencia nám nerobí dobrú službu z hľadiska atraktívnosti stavebníctva a pre zamestnanie mladých ľudí. V štatistickom vypracovaní je zahrnutých aj približne 35 percent živnostníkov, z ktorých významná väčšina má odmenu minimálnu mzdu a deformuje skutočnosť,“ poznamenal Kováčik.

Nedostatok ľudí v sektore

ZSPS v súčasnosti pripravuje vlastný prehľad o reálnych mzdách odborníkov v stavebníctve, či už v robotníckych alebo v inžinierskych profesiách, ktoré budú diametrálne odlišné od údajov štatistikov.

„Napríklad špičkový bagrista alebo inštalatér majú mzdu okolo 1 500 eur a vyššie až k dvom tisícom eur mesačne,“ dodal Kováčik. Problém so štatistickými údajmi o priemernej mzde v stavebníctve podľa neho tiež spôsobuje nedostatok ľudí v sektore.

Stavebníctvo označil Kováčik z hľadiska priemerného veku pracovníkov za jedno z najviac ohrozených odvetví do budúcna.

Odporúčané články

Zamestnanci slovenského Volkswagenu dostanú v priemere 1630 eur ako odmenu za hospodársky výsledok Počet vlastných detí je dôvodom nízkych platov matiek a vyšších platov otcov, tvrdí OECD

Neprehliadnite

Kotlebovci: Ignorovať alebo spolupracovať? Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast) Video: Matovič odstúpil z eurovolieb a vyzval ľudí, aby dali hlas Pollákovi (aktualizované) Dôchodkyňa naletela podvodníkovi a prišla o tisíce eur, policajti upozorňujú na ďalšie triky Vydierač obral obeť o 10-tisíc eur, muž si na vyplatenie peňazí vzal úver v banke Foto: Trnavčan vyhodil z balkóna na 8. poschodí mačku, vo väzení by mohol stráviť až päť rokov Peter Sagan si po pretekoch na Okolo Kalifornie polepšil v etapovom rebríčku UCI

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.