V stíhačke biatlonistov získal zlato Francúz Fourcade

Martin Fourcade
Martin Fourcade oslavuje zisk zlatej medaily Foto: SITA/AP

CHANTY-MANSIJSK 17. marca (WEBNOVINY) – V sobotňajších stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára 2011/2012 v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku triumfoval Francúz Martin Fourcade.

Dvadsaťtriročný majster sveta v tejto disciplíne z nedávneho šampionátu v nemeckom Ruhpoldingu si tým vybojoval aj malý krištáľový glóbus za prvenstvo v hodnotení stíhačiek a pred záverečnými pretekmi sezóny sa už stal aj celkovým víťazom seriálu. Druhý v sobotu skončil Arnd Peiffer z Nemecka, tretí dobehol do cieľa Nór Emil Hegle Svendsen.

Z dvojice Slovákov v 57-člennom štartovom poli bol lepší Matej Kazár, ktorý finišoval ako tridsiaty. Pavol Hurajt, ktorý bol jedným z dvoch pretekárov so stopercentnou streleckou bilanciou, skončil o sedem priečok za ním.

V pretekoch sa odohrával dramatický duel medzi Martinom Fourcadeom a Arndom Peifferom. Vďaka presnej streľbe a vynikajúcemu behu veľmi rýchlo obaja ušli zvyšku štartového poľa. Na tretej streleckej položke Martin Fourcade netrafil jeden z terčov a do predposledného 2,5-kilometrového bežeckého okruhu išiel prvý Peiffer.

Na poslednej streľbe však práve Nemec raz netrafil a hrdina tohtoročných MS v Ruhpoldingu (medailová bilancia 3-1-0) si jednoznačne šiel po štrnásty triumf v kariére, ôsmy v aktuálnej sezóne. Tretí Emil Hegle Svendsen mal v pretekoch ešte možnosť udržať si šancu na zisk veľkého krištáľového glóbusu. To by však musel Martin Fourcade preteky pokaziť. Takto ich pred záverečnými pretekmi s hromadným štartom delí už 98 bodov, v pretekoch SP v biatlone berie víťaz „iba“ 60.

Matej Kazár vybiehal na trať z 31. pozície, ktorú si vybojoval v piatkovom šprinte. Na oboch streľbách v ľahu netrafil po jednom terčíku a musel podľa pravidiel odbehnúť trestné okruhy. Prepadol sa v poradí, ale keď obe stojky zvládol bezchybne, posunul sa v konečnom poradí na 30. miesto. Na konto mu pribudlo 11 bodov, v konečnom poradí Svetového pohára mu tak bude patriť 55. priečka, najlepšie záverečné umiestnenie v kariére.

Pavol Hurajt potvrdil, že patrí medzi najlepších svetových strelcov medzi biatlonistami. Iba on a Rakúšan Dominik Landertinger zostrelili všetkých dvadsať terčíkov. Bežecky však celú sezónu zaostával a zmenu neprinieslo ani finále. Posunul sa síce z 56. miesta na štarte na 37. v cieli, ale s takou streleckou bilanciou mal byť skok oveľa výraznejší.

Výsledky – stíhacie preteky mužov na 12,5 km:

1. Martin Fourcade (Fr.) 34:47,1 min (1 trestný okruh), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +19,6 s (1), 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +34,7 (2), 4. Dmitrij Malyško (Rus.) +40,5 (2), 5. Tarjei Bö (Nór.) +1:05,0 (2), 6. Michal Šlesingr (ČR) +1:21,4 (3), … 30. Matej Kazár +3:06,5 (2), 37. Pavol Hurajt (obaja SR) +3:51,4 (0)

Poradie vo SP po 25 pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Martin Fourcade (Fr.) 1090 bodov – už istý víťaz, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 992, 3. Andreas Birnbacher (Nem.) 794, 4. Simon Fourcade (Fr.) 702, 5. Arnd Peiffer (Nem.) 682, 6. Carl Johan Bergman (Švéd.) 656, … 55. Matej Kazár 93, 63. Dušan Šimočko 56, 84. Pavol Hurajt (všetci SR) 21