V štvorboboch hviezdili Rusi, Slováci sa zaradili na chvost

Rusi boby
Ruský tím si vybojoval zlato v štvorboboch. Foto: SITA/AP

SOČI 23. februára (WEBNOVINY) – Dvojdňová súťaž štvorsedadlových bobov na zimných olympijských hrách v Soči sa skončila triumfom elitnej ruskej posádky v zložení Alexandr Zubkov, Alexej Negodajlo, Dmitrij Trunenkov, Alexej Vojevoda, ktorá sa držala na čele od začiatku až do konca.

Emócie v pretekoch

Domáci reprezentanti vďaka najlepšiemu času v úvodnej nedeľňajšej jazde zvýšili svoj náskok zo sobotňajšej prvej polovice pretekov (v nej zajazdili 1. a 4. čas) na 17 stotín sekundy a potom im vo finále stačil aj šiesty čas na udržanie líderskej pozície. Pre Zubkova s Vojevodom to znamenalo druhé zlato v Soči, keďže pred pár dňami vyhrali aj súťaž dvojbobov.

V zbierke majú aj striebro z Turína 2006 (štvorboby) a bronz z Vancouveru 2010 (dvojboby). „Víťazstvom sme všetkým dokázali, že sme najlepší, a to je najpodstatnejšie. Úprimne vravím, momentálne som bez emócií. Všetky som vložil do pretekov,“ citoval 39-ročného Zubkova informačný servis podujatia.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Historické prvenstvo Rusov

V súčte štyroch jázd Rusi, ktorí zužitkovali výhodu domácej dráhy na historické prvenstvo na ZOH v tejto disciplíne, odsunuli na 2. priečku o 9 stotín Lotyšov s pilotom Oskarsom Melbardisom a triom Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste, Janis Strenga. Pobaltská krajina ich zásluhou získala vôbec prvú olympijskú medailu v boboch. „Prežívam príjemné pocity. Zo zisku striebra mám veľkú radosť, lebo medaila znamená pre mňa veľa. Sezóna bola ťažká a táto súťaž nesmierne náročná,“ poznamenal Melbardis, ktorý 16. 2. oslávil 26. narodeniny.

Na 3. pozícii skončila posádka USA I vedená obhajcom olympijského zlata spred štyroch rokov Stevenom Holcombom, ktoré kolegami boli Curtis Tomasevicz, Steven Langton a Christopher Fogt (+0,39). „Prišli sme na olympijské hry zvíťaziť, ale Rusi boli prirýchli. Urobil som príliš veľa chýb a pribrzdilo nás aj moje zranenie, ale som šťastný, že zo Soči odídem s medailou,“ uviedol 33-ročný Holcomb.

Obrazom: Posledný deň na olympiáde v Soči

Od dvadsiatky Slovákov delila sekunda

Kvarteto Nemecka I pilotované celkovým víťazom seriálu Svetového pohára 2013/2014 Maximilianom Arndtom kleslo až na 6. stupienok (+0,82), keď ho v nedeľu okrem Holcomba predstihla aj ďalšia ruská štvorica pod taktovkou Alexandra Kasjanova (+0,42) i Briti na čele s Johnom Jamesom Jacksonom (+0,50). Nemci zostali v tejto „kráľovskej“ disciplíne bez pódiového umiestnenia prvýkrát po 46 rokoch, naposledy vyšli naprázdno v roku 1968 vo francúzskom Grenobli.

Slovenskí reprezentanti Milan Jagnešák, Petr Nárovec (v zostave nahradil chorého Martina Tešoviča), Lukáš Kožienka a Juraj Mokráš sa po 27. a 25. najlepšom výkone zo soboty v tretej jazde prezentovali 26. časom, čo ich v konkurencii celkovo 30 posádok posunulo na konečnú 25. priečku. Od postupu do elitnej dvadsiatky, ktorá mohla v areáli Sanki absolvovať finálovú jazdu, ich delilo 1,1 s. Pri štvrtej účasti na ZOH je to najhoršie umiestnenie Slovákov v pretekoch štvorbobov, ktoré pod piatimi kruhmi dokončili. V Salt Lake boli 24., v Turíne 2006 dvadsiati a vo Vancouveri 2010 po páde v prvej jazde nepokračovali v súťaži.

Výsledky – štvorboby:

muži (konečné poradie po štvrtej jazde): 1. Rusko I (Zubkov, Negodajlo, Trunenkov, Vojevoda) 3:40,60 min, 2. Lotyšsko I (Melbardis, Dreiškens, Vilkaste, Strenga) 3:40,69, 3. USA I (Holcomb, Tomasevicz, Langton, Fogt) 3:40,99, 4. Rusko II (Kasjanov, Chuzin, Belugin, Puškarev) 3:41,02, 5. Veľká Británia I (Jackson, Benson, Tasker, Fearon) 3:41,10, 6. Nemecko I (Arndt, Hübenbecker, Rödiger, Putze) 3:41,42, 7. Nemecko III (Florschütz, Bluhm, Kuske, Poser) 3:41,51, 8. Švajčiarsko I (Hefti, A. Baumann, Egger, Lamparter) 3:41,75, … 25. Slovensko (Jagnešák, Nárovec, Kožienka, Mokráš) 2:49,44 – absolvovali tri jazdy