Dunaj na území Slovenska výrazne stúpol, meteorológovia vydali výstrahy 3. stupňa pred povodňami

záplava, povodne
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 22. mája 14:47

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Na slovenskom úseku Dunaja v stredu hydrometeorológovia zaznamenali výrazný vzostup. Vodný stav v Devíne v stredu ráno o 6:00 bol 495 centimetrov, čo predstavuje zvýšenie od utorkového rána o 174 centimetrov.

Pokles očakávajú až v sobotu

V Bratislave mal hodnotu 593 centimetrov, od utorka stúpla hladina o 152 centimetrov. „Vzhľadom na predpovede zrážok, keď má dnes v Dolnom Rakúsku a v Alpách napršať miestami 15 až 30 mm, ojedinele až do 40 mm a vo štvrtok do troch milimetrov, predpokladáme v hornej časti slovenského úseku Dunaja v Devíne 510 cm a mierny vzostup po polnoci. Vo štvrtok v popoludňajších hodinách dosiahne hladina 550 cm. V sobotu už očakávame mierny pokles,“ uviedla Valéria Wendlová zo SHMÚ.

Vysoká hladina Dunaja sa prejaví aj pri spätnom vzdutí rieky Morava v Devínskej Novej Vsi. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SHMÚ Ivan Garčár.

Vodné hladiny stúpajú

Slovenský hydrometeorologický ústav informuje, že dážď, prehánky a ojedinele aj búrky sa vyskytli na celom území s úhrnmi do 10 mm, ojedinele aj viac. V severných okresoch väčšinou od 10 do 20 mm, na návetriach hôr aj viac, s maximálnym úhrnom 35 mm v Oravskom Veselom.

V súčasnosti v povodí Kysuce a Oravy, na hornej Topli, hornej Ondave, hornom Laborci, Ladomírke a Uhu vodné hladiny stúpajú, na ostatných tokoch východného Slovenska prevláda ustálenosť vodných hladín,“ dodala Wendlová.

Varujú pred povodňami

Vzhľadom na predpovedané vysoké úhrny zrážok 60 až 100 mm na stredu a vo štvrtok a v horských oblastiach Tatier aj na vodné zásoby v snehovej pokrývke očakáva SHMÚ na miestach s výdatnými zrážkami vzostup až výrazný vzostup predovšetkým v povodí horného Váhu, Myjavy a Žitavy.

V severnej a východnej časti povodia Váhu SHMÚ varuje pred 2. stupňom povodňovej aktivity. Najvyššie úhrny zrážok sa očakávajú v prihraničnej oblasti s Poľskou republikou.

Pre najviac ohrozené okresy severného Slovenska v povodí Oravy, Kysuce a Liptova ako aj západného Slovenska v povodí Myjavy a Nitry platia hydrologické výstrahy 2. stupňa na povodeň z trvalého dažďa.

Vydali výstrahu 3. stupňa

V okresoch Liptovský Mikuláš, Čadca, Námestovo a Tvrdošín hrozí povodeň z trvalého dažďa. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 3. stupňa od stredy od 15:00 do piatka 24. mája do 09:00.

výstraha, povodne
Výstraha 3. stupňa je vydaná pre červenou farbou označenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk

Vzhľadom na nasýtenie povodí spadnutými zrážkami a predpokladanými ďalšími trvalými zrážkami v úhrne 60 – 100 mm predpokladáme vzostup až výrazný vzostup vodných hladín na tokoch s dosiahnutím a prekročením vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ varujú meteorológovia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav