V Suruči sa odpálil mladý Turek, pred útokom bol v Sýrii

V Turecku útočili teroristi, obetí je mnoho
Foto: SITA/AP

ANKARA 22. júla (WEBNOVINY) – Samovražedný atentátnik, ktorý v pondelok v tureckom meste Suruč spáchal atentát s 32 obeťami na životoch, bol napojený na osobu podozrivú z júnového útoku počas predvolebného zhromaždenia kurdskej opozičnej strany. Podľa agentúry Reuters o tom informoval nemenovaný turecký vládny zdroj.

V Turecku útočili teroristi, zabili desiatky ľudí

Útočník bol kurdského pôvodu

Zdroj dodal, že predpokladaným páchateľom útoku v Suruči je turecký občan, ktorý vlani ilegálne odcestoval do Sýrie. Ide o 20-ročného muža kurdského pôvodu, pochádzajúceho z mesta Adiyaman na juhovýchode Turecka.

Nemenovaný zdroj uviedol, že mladík bol v kontakte s predpokladaným páchateľom útoku, ku ktorému došlo 5. júna – dva dni pred parlamentnými voľbami – na mítingu prívržencov prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) v meste Diyarbakir v prevažne kurdskej oblasti na juhovýchode krajiny. O život prišli dvaja ľudia a ďalších približne 100 bolo zranených.

Identitu páchateľa útoku v Suruči potvrdili už aj testy DNA. Podľa webovej stránky denníka Habertürk ide o Šeyha Abdurrahmana Alagöza. Na mieste činu sa našlo aj telo ženy, ktorá je tiež podozrivá z účasti na atentáte. Identifikácia týchto telesných pozostatkov pokračuje, spresnil Habertürk.

Matka potvrdila, že bol v cudzine

Matka hlavného podozrivého, Semüre Alagözová, v rozhovore pre denník Radikal potvrdila informáciu, že jej syn bol dlhší čas v cudzine. Podľa jej slov do zahraničia odcestoval na šesť mesiacov a vrátil sa asi desať dní pred útokom v Suruči. Ona s ním však po jeho návrate do Turecka stratila kontakt.

Dodala, že nemá správy ani o svojom mladšom synovi Yunusovi. „Nepovedali, kam idú, akú prácu si (v zahraničí) našli… Neviem, či sa pridal k Islamskému štátu,“ dodala. „Bol to dobrý chlapec,“ povedala o predpokladanom páchateľovi útoku v Suruči jeho matka.

Turecké vedenie z útoku v Suruči obvinilo džihádistickú organizáciu Islamský štát, ktorej ozbrojenci bojujú v sýrskom pohraničí s kurdskými polovojenskými jednotkami. Kurdi sa islamistom snažia zabrániť v rozšírení územia ich kalifátu, ktorý od vlaňajšieho leta postupne rozširujú o stále ďalšie regióny Sýrie i susedného

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát