V susednej Viedni sa uskutoční referendum

Bez názvu
Viedenčania môžu svoj hlasovací lístok zaslať aj poštou Foto: © Alexandra Kromus/PID

BRATISLAVA 5. marca (WBN/PR) – V rakúskej metropole sa od 7. do 9. marca uskutoční referendum, na ktorom budú môcť Viedenčania vyjadriť svoj názor k štyrom komunálnym témam. Obyvatelia s rakúskym občianstvom a trvalým pobytom vo Viedni, ktorí dovŕšili 16 rokov, budú môcť hlasovať v referende nazvanom Viedeň to chce vedieť. Referendom majú Viedenčania možnosť spolurozhodovať o budúcnosti svojho mesta. Štyri otázky sa týkajú problematiky parkovania, či sa má mesto uchádzať o kandidatúru na organizovanie OH 2028, či sa majú rozširovať projekty zamerané na alternatívne zdroje energie a či majú byť mestské podniky ochránené pred privatizáciou.

1,15 milióna Viedenčanov môže hlasovací lístok zaslať poštou alebo odovzdať svoj hlas klasickým spôsobom na 52 miestach vo Viedni v čase termínu referenda. Od polovice februára začali oprávnení voliči vo Viedni dostávať do svojich schránok hlasovacie lístky spolu so špeciálnym,32-stranovým vydaním magazínu wien.at. Okrem toho môžu Viedenčania získať informácie a diskutovať na témy referenda na webovej stránke www.wienwillswissen.at a na facebooku. Magazín a informácie nájdu obyvatelia Viedne online aj na www.wahlen.wien.at.

Posledné referendum vo Viedni sa uskutočnilo v roku 2010 a Viedenčania mali vtedy možnosť vyjadriť sa k témam cestného mýta, nočnej prevádzky metra počas víkendov, znovuzavedenia funkcie domovníka, otázke celodenných škôl a zavedenia povinného preukazu pre majiteľov bojových plemien psov.

Bez názvu
Foto: © Alexandra Kromus/PID
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom