Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pozemky v mestskej časti Nitry Dražovce, kde prebiehajú stavebné práce pre automobilku Jaguar Land Rover. Nitra - Dražovce, 30. december 2015. Foto: Foto: SITA/Martin Havran
25. februára 2016 Ekonomika od SITASITA Diskusia(17)

V súvislosti s výstavbou Jaguaru pri Nitre padla prvá žaloba

NITRA 25. februára (WebNoviny.sk) – Žalobu na Krajský súd v Nitre v súvislosti s investíciou automobilky Jaguar Land Rover podal občan Nitry Roman Cerulík. Žiada v nej preskúmanie rozhodnutia Okresného úradu Nitra a odklad vykonateľnosti rozhodnutia, ktorým úrad rozhodol neposudzovať vplyv automobilky na životné prostredie.

“Štátny orgán na základe neúplných a zavádzajúcich údajov odmietol posudzovanie vplyvov tejto najväčšej investície desaťročia na životné prostredie, a tým samozrejme aj na ochranu zdravia a kvalitu života občanov,” tvrdí Cerulík, ktorý je obyvateľom dotknutého územia, vlastníkom pozemkov začlenených do Strategického parku a ďalších okolitých pozemkov. Ako povedal pre agentúru SITA, od začiatku konania od júla 2015 dával rôzne námietky a pripomienky. “Opatrení som sa domáhal nielen ja, ale aj ďalších vyše 500 obyvateľov Dražoviec a ďalší. Práva obyvateľov a majiteľov pozemkov boli pošliapané,” hovorí Cerulík.

Jeho pripomienky už boli zamietnuté

Jeho pripomienky zamietol odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Nitra a následne aj odbor opravných prostriedkov ako druhostupňový orgán. “Orgán ochrany životného prostredia ako aj navrhovateľ zámeru – agentúra ministerstva hospodárstva SARIO skreslili údaje, ktoré sú podkladom pre zistenie nutnosti povinného posudzovania vplyvov tejto investície na životné prostredie,” tvrdí Cerulík.

Za skreslenú pokladá napríklad informáciu o počte plánovaných parkovacích miest, ktorých má byť 440. Pri počte nad 500 by už bolo povinné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Investičný zámer počíta s 800 autami za zmenu a deň, 25 autobusmi, 764 kamiónmi a 155 transportérmi pre odvoz finálnych výrobkov. “Teda už len stojiská pre osobné motorové vozidlá sú zjavne a účelovo poddimenzované, pričom zákon o posudzovaní uvažuje všeobecne so stojiskami pre motorové vozidlá a nielen pre osobné,” napísal Cerulík vo svojom odvolaní.

Chyba sa preukáže pri ďalšom konaní

Odbor opravných prostriedkov vo svojom rozhodnutí napísal, že v prípade, že navrhovateľ tieto čísla úmyselne poddimenzoval alebo nesprávne vypočítal, chyba sa preukáže pri ďalšom konaní. Ak bude počet miest vyšší ako 500, bude musieť navrhovateľ požiadať ministerstvo životného prostredia o povinné hodnotenie vplyvov na životné prostredie. “Dá sa urobiť množstvo opatrení, aby zníženie kvality života obyvateľov bolo minimalizované. Napríklad nerobiť cestu pri prírodnej rezervácii Lupka, čo je chránená krajinná oblasť v štvrtom stupni ochrany,” pokračoval Cerulík.

Prednosta Okresného úradu Nitra Marek Illéš reagoval, že požiadavku Krajského súdu v Nitre týkajúcu sa Cerulíkovej žaloby zatiaľ neevidujú. “O aktivitách pána Cerulíka máme vedomosť, keďže sa už v minulosti vyhrážal podaním žaloby a informovaním médií, ak štát nevykúpi všetky jeho pozemky vrátane pozemkov, ktoré štát nepotrebuje pre účely strategického parku za ním požadovanú cenu 220 eur za meter štvorcový, čo je v príkrom rozpore so znalecky stanovenou trhovou cenou a zodpovedá cene za stavebný pozemok v lukratívnych častiach Bratislavy,” povedal Illéš. Ako ďalej dodal, odbor opravných prostriedkov sa vysporiadal okrem iného “aj s podaniami pána Cerulíka k počtu parkovacích miest a dopadu stavby na prírodnú rezerváciu Lupka”.

Odporúčané články

Jaguar zvýši náš HDP do roku 2020 o 2,5 percenta Jaguar oberie Nitru o veľké plochy archeologických lokalít

Témy

Diskusia

mnbv 22:18. teraz si to potvrdil. si nevzdelané,sprosté ,komunistické hovädo, lahev ,čo si zabudol kto si? mnbv Ja som mladý trulko, čo nezažil komunistov. Otec mi to vysvetlil. Každý mohol cestovať len musel požiadať o vycestovaciu doložku. Naši susedia aj známi boli v Taliansku, Rakúsku, Juhoslávie. Preto aj niekoľko ľudí ostalo vonku nakoľko mohli vycestovať. Ale nám... Radička Za vlády Smeru sa najmä rozvíjalo, stavalo, rástlo. Napríklad HDP v 4Q 2015 vzrástol o 4,2%. Najviac v celej eurozóne. Potom aj rozdávať je z čoho. Za Radičovej v 1010-2012 bol nie rast ale pokles HDP o - 3%. Aj... denník n A je to vonku, 19.2.2016 v telke Frešo zverejnil, že mladý boháč Beblavý je vlastník niekoľkých schránkových firiem a danových rajoch. Čo vy na to chrapač modrácka. A to vôbec nevytiahol Fico. Všetky schránkové firmy založili politici pravice. Už nikdy... fanatikmodrák Pre modrákov s IQ pod 50 vysvetlím. Ste tak totálne tupí, že aj veľkú investíciu kritizujete. Hádam je to jedno akej vláde sa podarí k nám dotiahnuť silného investora. Ten pán chcel predať pozemky na ktorých vôbec nebude stáť fabrika...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...