V Sydney vyčíňalo silné tornádo, strhávalo strechy i vedenie

Texas a Arkansas zasiahli tornáda, zahynuli štyria ľudia
V nedeľu zasiahlo región od Texasu po Južnú Dakotu asi 20 tornád, ktoré priniesli silný dážď, vietor a záplavy, poškodených je asi 30 percent mesta s takmer 2500 obyvateľmi. Foto: SITA/AP

Sydney 16. decembra (WebNoviny.sk) – Austrálske mesto Sydney zasiahlo dnes tornádo s rýchlosťou vetra vyše 200 kilometrov za hodinu. Prírodný živel na jeho južných pobrežných predmestiach strhával strechy domov, spôsobil bleskové povodne a priniesol príval krúp s veľkosťou golfových loptičiek.

Napriek rozsiahlym škodám neboli hlásené nijaké závažné zranenia obyvateľov, uviedla agentúra DPA. Tornádo s vetrom, ktorého rýchlosť patrila k najvyšším, akú kedy v tomto meste zaznamenali, bolo súčasťou rozsiahleho búrkového pásma. To zasiahlo južné pobrežie Nového Južného Walesu a Sydney, následne sa presunulo smerom na sever, pričom spôsobilo lokálne záplavy a škody na majetku.

Na sydneyskom letisku museli odložiť prichádzajúce aj odchádzajúce lety, na cestných komunikáciách vznikali zápchy. Ľudia dochádzajúci do práce uviazli po celom meste kvôli zaplaveným cestám, nefungovala svetelná signalizácia, priechodnosť hlavných tepien spomaľovali popadané stromy.

V pobrežnom meste Nowra úrady evakuovali približne 40 osôb po tom, ako sa zrútila strecha miestnej lekárne. Niekoľko ľudí museli úrady zachrániť pre stúpajúcou vodou, tisícky domácností zostali bez elektriny. Na polostrove Kurnell južne od Sydney búrka vážne poškodila zhruba 25 domov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom