V Sýrii vstúpilo do platnosti prímerie, ale boje medzi tureckými silami a Kurdmi pokračujú

Ras al-Ajn, Sýria
Stúpajúci dym hlásia z okolia mesta Ras al-Ajn, 18. október 2019. Foto: SITA/AP

Na severovýchode Sýrie pokračujú boje medzi tureckými a kurdskými silami, a to aj napriek prímeriu, ktoré vstúpilo do platnosti len pred niekoľkými hodinami. Delostreleckú paľbu a stúpajúci dym hlásia z okolia mesta Ras al-Ajn a počuť tam aj streľbu z ručných zbraní, informovalo v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Kurdských bojovníkov už Turci vytlačili z mnohých, hoci nie všetkých, oblastí pozdĺž asi 100-kilometrového úseku centrálnych sýrsko-tureckých hraníc medzi mestami Ras al-Ajn a Tal Abjad.

Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa však vo štvrtok podarilo presvedčiť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov. Turecko útočí na sýrskych Kurdov už týždeň.

Ako po rokovaní s Erdoganom oznámil Pence, Turecko súhlasilo zatiaľ s päťdňovým prímerím, počas ktorého Američania dohodnú „usporiadaný odchod“ kurdských jednotiek z území. Či Kurdi odídu z pohraničného Ras al-Ajn, bude jedným z prvých testov novej dohody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mike PenceMike PompeoRecep Tayyip Erdogan