V Sýrii zahynul významný islamista, zaisťoval prísun zbraní

Džabhat an Nusra v Idlíbe
Foto: SITA/ AP

WASHINGTON 3. júla (WEBNOVINY) – Výsledkom jedného z júnových náletov proti Islamskému štátu (IS) v Sýrii bolo usmrtenie popredného člena skupiny Tárika bin Táhara Auního Hárzího, ktorý svojich spolubojovníkov zásoboval zbraňami nakúpenými v Líbyi a zariadeniami pre bombové útoky.

Prostredníctvom vyhlásenia o tom informoval hovorca ministerstva obrany USA Jeff Davis, podľa ktorého militant pochádzajúci z Tuniska zahynul 16. júna pri koaličnom nálete v časti Sýrie v blízkosti hraníc s Irakom.

Pomáhal presúvať bojovníkov z Európy

Spojené štáty sa pred tým snažili získať informácie o Hárzím vypísaním odmeny do výšky tri milióny dolárov (2,71 miliónov eur). Po jeho usmrtení bude pre IS ťažšie presúvať zbrane a bojovníkov cez iracké a sýrske hranice, citovala z vyhlásenia Pentagonu tlačová agentúra DPA. Hárzí tiež podľa nej pomáhal bojovníkom z Európy dostať sa do Sýrie cez Turecko.

Deň pred usmrtením Hárzího v Sýrii zahynul pri americkom nálete v Mósule na severe Iraku jeho brat Alí, ktorý bol podozrivý zo zapojenia do útoku na konzulát USA v líbyjskom Bengázi. Pri udalosti zo septembra 2012 zahynuli štyria americkí diplomati vrátane vtedajšieho veľvyslanca v Líbyi.

Turecko posilnilo hranicu so Sýriou

Turecko rozmiestnilo dodatočné vojenské jednotky a techniku pozdĺž časti hranice so Sýriou, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa bezpečnostné zdroje v Ankare. Turecký premiér ale odmieta, že by bezprostredne plánovali inváziu do Sýrie.

Islamisti spustili rozsiahlu ofenzívu s cieľom dostať sýrske mesto Aleppo pod úplnú kontrolu, čo by bolo veľkou ranou pre vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Niektoré médiá špekulovali, že Turecko momentálne plánuje cezhraničnú vojenskú operáciu.

Jednostranná intervencia nehrozí

„Je správne, že sme prijali opatrenia na ochranu našich hraníc… Nikto by však nemal očakávať, že Turecko vstúpi do Sýrie zajtra alebo v blízkej budúcnosti,“ uviedol turecký premiér Ahmet Davutoglu.

„Ak sa však niečo stane, čo ohrozí bezpečnosť Turecka, nemali by sme čakať do zajtra, mali by sme ísť priamo do toho. Ale nie je správne očakávať, že Turecko podnikne v najbližšej dobe takúto jednostrannú intervenciu, ak neexistuje takéto riziko,“ dodal Davutoglu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmet Davutoglu
Firmy a inštitúcie Islamský štát