V Sýrii zúri občianska vojna, tvrdí Červený kríž

Syria
Foto: SITA/AP
Syria
Foto: SITA/AP

ŽENEVA/MOSKVA 16. júla (WEBNOVINY) – Sýria je v stave totálnej občianskej vojny a všetky bojujúce strany musia dodržiavať medzinárodné humanitárne právo, ak nechcú čeliť stíhaniu za vojnové zločiny.

V pondelok to vyhlásil hovorca Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Alexis Heeb, podľa ktorého však nejde o „nový vývoj“ a organizácia ešte v apríli konštatovala „nemedzinárodný ozbrojený konflikt“ v troch konkrétnych oblastiach.

Použil pritom oficiálny diplomatický výraz pre občiansku vojnu.

Tá podľa MVČK pôvodne zúrila v okolí sýrskych miest Idlib, Homs a Hamá, podmienky, ktoré „môžu byť definované ako nemedzinárodný ozbrojený konflikt“, však momentálne zaznamenáva pri všetkých bojoch v krajine.

Hovorca v tejto súvislosti upozornil, že strany konfliktu by mali chrániť civilistov v súlade so Ženevskými konvenciami.

Rovnako by sa podľa neho mali riadiť medzinárodnými pravidlami zaobchádzania so zranenými bojovníkmi alebo zajatcami.

Červený kríž pravidelne žiada sýrske orgány, aby zabezpečili dodržiavanie práv zranených ľudí v zdravotníckych zariadeniach a umožnili prístup zdravotníkov k väzneným osobám. Ide pritom o jedinú medzinárodnú organizáciu svojho druhu pôsobiacu v Sýrii.

Od vypuknutia protivládneho povstania v marci 2011 sa však zdravotníkom podarilo navštíviť zajatcov iba dvakrát – v Damasku a najväčšom meste krajiny Halab. Prezident MVČK Jakob Kellenberger v júni vyhlásil, že organizácia stále nemá prístup do zajateckých táborov opozície, a dodal, že je „dôležité“, aby ho získala.

Rusi nebudú prehovárať al-Asada

Kofi annan
Foto: SITA/AP

Západné mocnosti podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova vydierajú Rusko v súvislosti s novou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) o Sýrii, keďže predĺženie mandátu pozorovateľov OSN podmieňujú prijatím sankcií voči sýrskemu režimu.

Pred príchodom zvláštneho vyslanca OSN Kofiho Annana Lavrov tiež pred novinármi vylúčil možnosť, že Rusko by malo sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada presvedčiť, aby v záujme vyriešenia krviprelievania odstúpil.

Ruský minister je presvedčený, že al-Asad „nikdy neodstúpi, kým má podporu verejnosti“.

BR OSN má v súčasnosti na stole dva návrhy rezolúcie o Sýrii. Rada by mala o nich hlasovať do 20. júla, keď vyprší mandát pozorovateľskej misie OSN. Rezolúcia západných krajín vyzýva na okamžité zastavenie násilia zo strany vládnych aj povstaleckých síl a na implementáciu mierového plánu, ktorý vypracoval Annan.

Moskva hovorí o vydieraní

Syria
Foto: SITA/AP

Ak sýrsky režim nesplní tieto podmienky, OSN uvalí na Sýriu ekonomické a diplomatické sankcie.

Západná rezolúcia hovorí o predĺžení pozorovateľskej misie OSN (UNSMIS) o 45 dní.

Ruský návrh predlžuje pozorovateľskú misiu OSN o tri mesiace, nespomína však žiadne sankcie, s čím zas Západ nesúhlasí.

„Sme tu svedkami určitého vydierania. Buď schválime rezolúciu so sankciami, alebo odmietneme predĺženie misie pozorovateľov,“ vyhlásil Lavrov.

Annan sa počas dvojdňovej návštevy Ruska stretne s Lavrovom aj s prezidentom Vladimirom Putinom. Moskvu chce presvedčiť o nevyhnutnosti prijatia prísnejších opatrení voči sýrskemu režimu v záujme zastavenia násilia. Rusko spoločne s Čínou doteraz nesúhlasili so žiadnymi návrhmi, ktoré hovorili o postihoch pre režim prezidenta al-Asada.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kofi AnnanSergej Lavrov