Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lavína, sneh, záchranári
Foto: Ilustračné foto SITA, AP
6. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

V Tatrách fúkal silný vietor, trvá lavínové nebezpečenstvo

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Na horách v utorok ráno doznievalo sneženie, počasie bolo prevažne zamračené a hmlisté a vo vyšších nadmorských výškach bola pre zvírený sneh horšia viditeľnosť.

Teplota sa pohybovala od -20°C do -5°C. Vo vyšších nadmorských výškach fúkal prudký až búrlivý vietor prevažne severozápadného smeru, ktorý dosahoval najmä na hrebeňoch hôr krátkodobo v nárazoch silu víchrice s rýchlosťou do 100 km/h, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Sneženie sprevádzal silný vietor

Za posledných 24 hodín napadlo vo Vysokých a Západných Tatrách 5 až 20 centimetrov nového snehu,

v Nízkych Tatrách a Malej Fatre do 10 centimetrov a vo Veľkej Fatre do 5 centimetrov snehu.

Nový sneh nie je dostatočne prepojený s vrstvou starého snehu, na ktorom sa navyše koncom minulého týždňa vytvorila po mrznúcom daždi ľadová vrstva.

Sneženie sprevádzal veľmi silný vietor, ktorý väčšinu nového snehu previal na záveterné svahy. V týchto lokalitách je preto snehová pokrývka vyššia a dosahuje viac ako 100 centimetrov.

Na týchto miestach sa tiež spravili nebezpečné, málo stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Na hrebeňoch a skalných rebrách je snehová pokrývka vyfúkaná až na starý sneh alebo skalný podklad. Miestami sú na jej povrchu ľadové plochy.

Lavínové nebezpečenstvo pretrváva aj v Nízkych Tatrách

Vo Vysokých a Západných Tatrách naďalej trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Týka sa to najmä južných, juhovýchodných, juhozápadných a východných svahov nad 1 700 m n. m.

Silný vietor nafúkal nový sneh na záveterné strany, kde sa vytvorili málo stabilné snehové dosky a vankúše. Uvoľnenie lavín na týchto miestach je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, najmä na strmých svahoch so sklonom nad 30 stupňov. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.

V Nízkych Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo v polohách nad 1 600 m n. m. Snehové preveje a vankúše sa vytvorili najmä na juhovýchodných a východných svahoch a v žľaboch.

Mierne lavínové nebezpečenstvo trvá naďalej aj v Malej a Veľkej Fatre, najmä v polohách nad 1 300 m n. m. Nafúkané snehové dosky a vankúše sa vytvorili na záveterných svahoch. Lavínové nebezpečenstvo má výrazne lokálny charakter, znalosť posúdenia stability snehovej pokrývky je potrebná najmä z hľadiska bezpečného pohybu vo vysokohorskom prostredí nad 1000 m n. m.

Odporúčané články

Dvaja mladí americkí zjazdári zahynuli v Rakúsku pod lavínou Českí turisti uviazli na štyri dni v stene tatranského štítu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...