V Tatrách platí zvýšené nebezpečenstvo, lavíny sa môžu uvoľniť už pri malom zaťažení

Horská záchranná služba
Horská záchranná služba. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 8. januára (WebNoviny.sk) – Vo Vysokých a Západných Tatrách platí v utorok zvýšené lavínové nebezpečenstvo – tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Nebezpečenstvo hrozí nad pásmom lesa

Lavíny sa môžu uvoľniť na strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách platí mierne nebezpečenstvo – druhý stupeň, keď sa môžu uvoľniť lavíny na strmých svahoch pri veľkom dodatočnom zaťažení.

Pretrvávajúci vietor ho nafúkal v najvyšších polohách na záveterné strany pohorí južných, juhovýchodných a východných orientácií.

Zo suchého snehu sa môžu vytvoriť aj doskové lavíny. Veľké nebezpečenstvo hrozí nad pásmom lesa, kde bol výraznejší vplyv vetra a v strmých žľaboch, kde sa nachádzajú nebezpečné dosky, preveje a vankúše.

Nízke teploty neprispievajú ku stabilizácii snehovej pokrývky. Prichádza však mierne oteplenie, ktoré situáciu postupne stabilizuje. Neočakávajú sa veľké samovoľné lavíny.

Očakávajú ďalšie sneženie

Nočné teploty v najvyšších polohách hôr dosiahli -14°C, v podhorí okolo -5°C. Vo Vysokých a Západných Tatrách napadlo do 120 cm snehu. Počas dňa sa očakáva sneženie hlavne v západnejších polohách.

Na hrebeňoch hôr sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. V stredných polohách do 1 500 m výška snehu dosahuje do 100 cm, vo vysokých polohách Tatier 120 až 220 cm.

Pohyb mimo sprístupnených chodníkov je mimoriadne náročný aj na lyžiach či snežniciach, bez nich je nemožný. Lavínové nebezpečenstvo klesá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba