V Tatrách pred zimou spočítajú kamzíky

Kamzik
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 19. októbra (WEBNOVINY) – Lesníci a ochranári spočítajú na budúci týždeň kamzíky v Tatranskom národnom parku.

„Jesenným spočítaním zisťujeme kmeňový stav kamzičej populácie pred zimou,“ informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Počas vlaňajšieho jesenného spočítania v Tatrách narátali 1 096 kamzíkov.

Na slovenskej strane Tatier ich bolo 810 a na poľskej strane zistili 286 jedincov. Z toho bolo 134 mláďat na slovenskej strane a 43 v poľských Tatrách.

Pravidelné jesenné spočítanie 22. a 23. októbra sa uskutoční v takmer 60 lokalitách v desiatich ochranných obvodoch od Zverovky až po Tatranskú Javorinu.

Počas viac ako 50-ročného sledovania kamzičej populácie zaznamenali Štátne lesy Tatranského národného parku najmenej kamzíkov koncom 90-tych rokov minulého storočia. Počty kamzíkov vtedy klesli pod 200 jedincov. Najpočetnejšie stavy kamzíkov zaznamenali v národnom parku v rokoch 1964 až 1965, keď na tatranských svahoch napočítali až do 1000 kamzíkov. V tom čase tvorili Tatranský národný park len Vysoké a Belianske Tatry.

V Tatrách bude kamzíky spočítavať takmer 100 zamestnancov Štátnych lesov TANAP-u. Tak ako každoročne, do spočítavania sa zapojí aj Správa TANAP-u, ktorá bude spočítavať kamzíky v liptovskej časti Tatier, ako aj mesto Spišská Belá a Lesy mesta Kežmarok. Kamzíky sa budú počítať aj na poľskej strane Tatier, kde ho organizuje Tatrzanski Park Narodowy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom