V Tatrách sa koná jedno z najnáročnejších bežeckých podujatí

Anastasia Kuzminová otvorila bežeckú sezónu
Jarná bežecká sezóna sa symbolicky začala v nedeľu na Železnej studienke. Prvý beh tu odštartovala slovenská olympionička Anastasia Kuzminová. Foto: SITA/Marián Peiger

POPRAD 12. októbra (WEBNOVINY) – Vo Vysokých Tatrách sa cez víkend uskutoční jedno z najnáročnejších bežeckých podujatí u nás Memoriál Jozefa Psotku.

Na 29. ročník podujatia sa prihlásilo až 120 pretekárov. „Sú to obľúbené preteky a tohto roku vyzerá, že bude aj dobré počasie,“ povedal jeden z organizátorov podujatia Ladislav Gancarčík zo Slovenského horolezeckého spolku James.

Na pretekárov čaká náročná trasa zo Sliezskeho domu cez Poľský hrebeň, Zbojnícku chatu, Priečne sedlo, Téryho a Zamkovského chatu na Hrebienok a späť na Sliezsky dom.

Tohtoročný 29. ročník Memoriálu Jozefa Psotku je zaradený medzi bodované preteky Malokarpatského pohára v horskom behu 2013.

Na pretekárov v hlavnej kategórii čakajú tri časovky zo Sliezskeho domu na Poľský hrebeň, zo Zbojníckej chaty po nástup do žľabu do Priečneho sedla a z Hrebienka na Sliezsky dom. Najlepší pretekári potrebujú na zvládnutie časoviek približne jednu hodinu a 20 minút. Veteráni a ženy majú skrátenú trasu, takže zo Zbojníckej chaty smerujú priamo na Hrebienok.

Pretekári v hlavnej kategórii majú časový limit na celú trať päť hodín. Podľa turistickej mapy prejde bežný turista túto trasu za viac ako 10 hodín. Celá trasa pretekov vedie po značkovaných turistických chodníkoch. V prípade nepriaznivého počasia musia pretekári použiť povinný výstroj, bez ktorého nemôže súťažiaci ísť na štart.

Memoriál Jozefa Psotku nie je len o športových výkonoch. Preteky sú venované pamiatke slovenských horolezcov, obetiam Mt. Everestu. Jozef Psotka spolu so šerpom Ang Ritom a Zoltánom Demjánom po prelezení južného piliera vystúpil 15. októbra 1984 na vrchol Mt. Everestu. Jozef Psotka zahynul pri zostupe z Južného sedla. Prvý Memoriál Jozefa Psotku sa vo Vysokých Tatrách uskutočnil už nasledujúci rok. Memoriál je spomienkou aj na ďalších horolezcov, ktorí zahynuli pod Mt. Everestom. Po prelezení juhozápadnej steny Mt. Everestu Boningtonovou cestou alpským spôsobom v dňoch 14. až 17. októbra 1988 vystúpil Jozef Just 17. októbra 1988 na vrchol Mt. Everestu. Pri zostupe z južného vrcholu zahynuli Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom