V Tatrách sa zrazili štyri vetrone, jeden pilot neprežil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Havária vetroňov
Poľský vetroň, ktorý spadol pri hraniciach s Poľskom pri Lysej Poľane v okrese Poprad. Pád vetroňa neprežil jeho pilot, na slovenskom území havaroval po zrážke s ďalšími bezmotorovými lietadlami. Tie núdzovo pristáli na poľskej strane. Lysá Poľana, 20. apríl 2016. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 20. apríla (WebNoviny.sk) – Na hraniciach Slovenskej a Poľskej republiky sa v stredu zrazili štyri bezmotorové lietadlá. Totožnosť pilota, ktorý havaroval s vetroňom pri hraniciach s Poľskom pri Lysej Poľane v okrese Poprad, je už známa. Išlo o štyridsaťročného Poliaka Marcina Pawela Mezyka. Médiá o tom informoval krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Nešťastie bolo v stredu na tiesňovú linku poľskej horskej záchrannej služby TOPR hlásené krátko po 14:00. Poliak však ešte krátko po páde žil. Pre agentúru SITA to uviedol pracovník tiesňovej linky TOPR. „Pilot bol ešte pri vedomí, i keď veľmi zranený, ale žil,“ uviedol. Na miesto síce okamžite vyslali záchranárov i vrtuľník, keď však prišli na miesto, bolo už neskoro.

Najbližšie k miestu v stredu bola v čase tragédie podľa dostupných informácií skupina záchranárov Horskej záchrannej služby, ktorá mala terénnu službu v Javorovej doline. Hneď po prijatí informácie o páde lietadla smerovali na miesto nešťastia, kde už zasahovali poľskí záchranári. Na mieste sa momentálne nachádzajú poľskí i slovenskí záchranári, ako aj hasiči z Vysokých Tatier.

Podľa informácií RTVS, ktoré zverejnila na sociálnej sieti Facebook, vetrone súťažili na neoficiálnych majstrovstvách sveta bezmotorových lietadiel, ktoré sa v stredu začali v Prievidzi. Na pretekoch štartuje 131 účastníkov zo 14 krajín.

Vybrané havárie lietadiel na Slovensku

6. júna 1999 – v rámci Medzinárodného leteckého dňa SIAD ´99 na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika havaroval 45-ročný pilot továrenského stroja Hawk 200 spoločnosti British Aerospace. Pilot počas leteckej ukážky narazil prúdovým lietadlom v rýchlosti asi 500 až 600 km za hodinu na koniec odstavnej pristávacej betónovej plochy letiska. Neovládateľné lietadlo preletelo ponad budovu biologickej ochrany letiska a dopadlo do poľa vo vzdialenosti asi 200 metrov. Prvý a druhý náraz roztrhol lietadlo na niekoľko kusov, jeden z nich zasiahol 35-ročnú Bratislavčanku, ktorá zraneniam podľahla rovnako ako pilot. Pri tejto tragédii sa zranilo 15 ľudí.

8. mája 2000 – pri Čiernom Balogu v Breznianskom okrese havarovalo športové lietadlo, v ktorého troskách zahynul 60-ročný pilot z Liptovského Mikuláša. Malý športový model typu Zlín 142 sa zrútil do korún stromov nad miestnym športovým ihriskom a zapichol sa do zeme.

3. júna 2000 – na sliačskom letisku havaroval pri zrkadlovom vzostupe a následnom strmhlavom lete člen skupiny Biele Albatrosy na lietadle L-39Z Albatros. Pravdepodobne pre technickú poruchu nezvládol lietadlo a spadol kolmo na zem. Lietadlo sa potom dva razy od zeme odrazilo a vybuchlo. Pilot zahynul.

4. augusta 2001 – v Dunajskej Strede havaroval so závesným motorovým klzákom Mara, dovezeným z Českej republiky, 41-ročný Dunajskostredčan. Silný nárazový vietor klzák vo výške asi 25 metrov nad zemou naklonil do pravého uhla a neovládateľný stroj dopadol na zem. Pilot bez leteckej licencie dve hodiny po havárii podľahol v nemocnici ťažkým zraneniam.

26. augusta 2001 – na cestu pri Kľačne v okrese Prievidza sa zrútilo ultraľahké lietadlo typu JORA ON 986, ktoré patrilo ružomberskému aeroklubu. Nehodu neprežila dvojčlenná posádka z Kysuckého Nového Mesta.

28. októbra 2001 – súkromné lietadlo Lancer havarovalo medzi Ábelovou a Polichnom v okrese Lučenec. Pád lietadla neprežil 32-ročný pilot z Bratislavy a jeho 27-ročný spolucestujúci, občan Talianska.

7. júla 2002 – dvaja slovenskí občania zahynuli po páde malého ultraľahkého lietadla pri maďarskej Nagykanizsi. Príčinou leteckého nešťastia bola podľa odhadu odborníkov chyba pilota. Ultraľahké lietadlo typu Sova sa zrútilo iba pol minúty po štarte, prednou časťou sa zarylo do zeme a začalo horieť. Hasiči požiar uhasili, ale obaja Slováci zomreli v troskách.

6. novembra 2002 – havarovali dve vojenské lietadlá typu MiG-29 v katastri obce Spišské Tomášovce v okrese Spišská Nová Ves v povodí rieky Hnilec v Studenej doline. Nehoda si vyžiadala jednu obeť, jednému z pilotov sa podarilo katapultovať.

1. marca 2003 – krátko po štarte z bratislavského letiska vo Vajnoroch havaroval športový dvojplošník typu PITTS. Na palube lietadla boli dvaja slovenskí piloti-akrobati, obaja pri nehode zahynuli. Lietadlo sa zrútilo po 40 sekundách letu do neobývaného priestoru iba 50 metrov od objektu vajnorských kasární.

23. júna 2003 – v Bratislave vo Vajnoroch pre poruchu motora havarovalo malé športové lietadlo značky Zlín Z-226 MS. V lietadle sa zranil 43-ročný pilot.

23. júna 2003 – o život prišiel 38-ročný pilot z Novej Dubnice, ktorého ultraľahké motorové lietadlo typu P-220 ULR Koala havarovalo na letisku v Nitre-Janíkovciach. Po vzlietnutí stroj prudko klesal a následne spadol.

18. augusta 2003 – dvojčlenná posádka zahynula pri havárii ultraľahkého lietadla v katastri obce Zemplínske Hámre. Lietadlo zachytilo ľavou zadnou časťou stĺp vysokého napätia a rozlomilo sa. Zadná časť zostala visieť na stĺpe a kabína sa zrútila na zem. Pri nehode zahynul 56-ročný majiteľ lietadla z Košíc a 46-ročný muž z Vranova nad Topľou.

12. januára 2004 – v Divine v okrese Žilina havarovalo malé nemecké dopravné lietadlo, pri nehode zahynuli všetci traja pasažieri – pilot a dvaja cestujúci. Lietadlo malo pristáť na letisku v Dolnom Hričove. Pilot pravdepodobne pre zlé počasie pristáť nemohol a rozhodol sa urobiť ešte jeden okruh nad letiskom. Pri druhom pokuse o pristátie sa lietadlo zrútilo.

24. septembra 2005 – dve obete si vyžiadal pád malého športového lietadla pri letisku v Boľkovciach v Lučenskom okrese. Stroj sa zrútil krátko po štarte. Obaja muži v lietadle – 42-ročný a 57-ročný, boli na mieste mŕtvi.

25. septembra 2005 – ľahké motorové lietadlo typu MORAN havarovalo v Turskej doline pri Žiline. Posádka lietadla, dvaja občania Maďarska, sa zranili.

19. januára 2006 – slovenské vojenské lietadlo havarovalo na severovýchode Maďarska pri obci Hejce. Lietadlo smerovalo z kosovského hlavného mesta Prištiny do Košíc a viezlo domov vojakov a inštruktorov, ktorí pôsobili v misii KFOR. Na palube lietadla bolo 43 osôb, z toho tri ženy. Tragédiu vojenského špeciálu prežil len jeden vojak.

30. septembra 2006 – na bratislavskom letisku vo Vajnoroch havarovalo malé lietadlo. Počas leteckej šou Královohradecký Lietajúci cirkus sa vo vzduchu zrazili dve akrobatické lietadlá. Jeden z pilotov núdzovo pristál. Druhý, 37-ročný pilot, sa pri páde lietadla zranil.

10. decembra 2007 – malé motorové lietadlo havarovalo pri Čiernej Vode neďaleko Bratislavy. Pri nehode zahynuli traja Chorváti. Išlo o 53-ročného pilota, 35-ročného mechanika a 19-ročného mladíka, ktorý sa zaúčal.

16. decembra 2008 – pri obci Cerová v okrese Senica sa zrútilo malé športové lietadlo, dvojčlenná posádka haváriu neprežila. Lietadlo našli blízko tamojších veterných elektrární. Pri nehode zomrel 26-ročný Seničan a 66-ročný muž z Nedožier pri Prievidzi.

8. júla 2010 – na 31. FAI majstrovstvách sveta v bezmotorovom lietaní zahynul ruský pretekár, pretekajúci v štandardnej triede. Havaroval na vetroni LAK 19 vo vzdialenosti 23 kilometrov severovýchodne od Prievidze (približne 1,5 kilometra od kameňolomu neďaleko Hornej Štubne pri Turčianskych Tepliciach).

8. júla 2011 – malé práškovacie lietadlo spoločnosti Aero Slovakia spadlo počas chemického postreku do poľa v katastri obce Zemplínske Jastrabie v okrese Trebišov. Nehoda si vyžiadala život pilota.

6. mája 2012 – pri páde ultraľahkého lietadla v blízkosti letiska pri Ružomberku zomrela dvojčlenná posádka. Tvorili ju dvaja Poliaci, muž a žena.

16. apríla 2013 – v katastri obce Partizánska Ľupča v okrese Liptovský Mikuláš spadlo bezmotorové lietadlo. Pri nehode sa zranil 55-ročný poľský pilot.

20. augusta 2015 – Dve dopravné lietadlá typu L-410 sa zrazili pri obci Červený Kameň v okrese Ilava. Lietadlá viezli parašutistov, ktorí nacvičovali hromadný zoskok na víkendový letecký deň. Jedno z lietadiel bolo údajne preťažené, preto vo vzduchu kleslo. Stroje sa zrazili vo výške približne 1 500 metrov. Medzi mŕtvymi boli štyria členovia posádok lietadiel a traja parašutisti.

20. apríla 2016 – Na hraniciach Slovenskej a Poľskej republiky sa zrazili štyri bezmotorové lietadlá. Tri vetrone núdzovo pristáli na poľskom území, na slovenskom území havaroval jeden, jeho pilot pád neprežil. Pilotom, ktorý havaroval s vetroňom pri hraniciach s Poľskom pri Lysej Poľane v okrese Poprad, bol štyridsaťročný Poliak. Pilot súťažil na neoficiálnych majstrovstvách sveta v bezmotorovom lietaní FCC Gliding v Prievidzi, na ktorých štartovalo 131 účastníkov zo 14

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať