V Tatrách spočítajú kamzíky, v posledných rokoch ich pribúda

Kamzíky, Tatry, TANAP
Foto: SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 25. júna (WEBNOVINY) – V stredu budú v Tatranskom národnom parku počítať kamzíky. „V jarnom spočítavaní kamzíkov zisťujeme, aký je stav kamzičej populácie po zime, a aké sú tohtoročné prírastky,“ uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Pre Štátne lesy TANAP-u, ako správcu územia, je podľa Hyblera dôležité vedieť, či je prírastok mláďat primeraný k veľkosti populácie. Od toho sa následne odvíja starostlivosť lesníkov o zver počas zimných mesiacov.

Rátajú už päťdesiat rokov

Minuloročné jarné spočítanie kamzíkov potvrdilo, že sa tomuto vzácnemu druhu zveri v Tatrách darí. Napriek dlhej a na sneh bohatej zime sa vlani narodilo 168 mláďat. Celkovo žilo počas minuloročného jarného spočítania na južnej i severnej strane Tatier 963 kamzíkov. Z celkového počtu napočítali v poľskom Tatranskom národnom parku 273 kamzíkov, z toho 58 mláďat. V liptovskej časti Tatier a v Roháčoch napočítali pracovníci Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP-u 129 kamzíkov, z toho 35 mláďat. Podstatná časť populácie kamzíka žila na južnej strane Vysokých Tatier a v Belianskych Tatrách.

Spočítavanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP-u už vyše 50 rokov. Jarné spočítavanie je zamerané najmä na zisťovanie počtu mláďat. V jesenných mesiacoch spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou.

Viac pozornosti kamzíkom

Najnižší počet kamzíkov zaznamenali Štátne lesy TANAP-u koncom 90-tych rokov minulého storočia. Vtedy klesol počet kamzíkov až na hranicu 200 jedincov. „Keď sme zistili, že početnosť kamzičej populácie z roka na rok klesá, venovali sme kamzíkovi viac pozornosti. Kamzíka tatranského sme začali viac strážiť, v zime prikrmovať, opätovne sme sa vrátili k jeho spočítavaniu na jar i na jeseň, zvýšili sme výchovný vplyv na návštevníkov. V posledných rokoch aj vďaka tejto starostlivosti kamzíkov v Tatrách opätovne pribúda,“ dodáva Jozef Hybler.

Spočítanie kamzíkov je spoločnou akciou Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u, lesníkov mestských lesov mesta Kežmarok a Spišská Belá a pomáhajú im aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Na severnej strane Tatier budú kamzíky v rovnakom termíne spočítavať pracovníci Tatranského národného parku v Zakopanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park