Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kamzíky, Tatry, TANAP
Foto: SITA/Gabriel Lipták
23. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

V Tatrách spočítajú kamzíky, v posledných rokoch ich pribúda

POPRAD 25. júna (WEBNOVINY) – V stredu budú v Tatranskom národnom parku počítať kamzíky. „V jarnom spočítavaní kamzíkov zisťujeme, aký je stav kamzičej populácie po zime, a aké sú tohtoročné prírastky,“ uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Pre Štátne lesy TANAP-u, ako správcu územia, je podľa Hyblera dôležité vedieť, či je prírastok mláďat primeraný k veľkosti populácie. Od toho sa následne odvíja starostlivosť lesníkov o zver počas zimných mesiacov.

Rátajú už päťdesiat rokov

Minuloročné jarné spočítanie kamzíkov potvrdilo, že sa tomuto vzácnemu druhu zveri v Tatrách darí. Napriek dlhej a na sneh bohatej zime sa vlani narodilo 168 mláďat. Celkovo žilo počas minuloročného jarného spočítania na južnej i severnej strane Tatier 963 kamzíkov. Z celkového počtu napočítali v poľskom Tatranskom národnom parku 273 kamzíkov, z toho 58 mláďat. V liptovskej časti Tatier a v Roháčoch napočítali pracovníci Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP-u 129 kamzíkov, z toho 35 mláďat. Podstatná časť populácie kamzíka žila na južnej strane Vysokých Tatier a v Belianskych Tatrách.

Spočítavanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP-u už vyše 50 rokov. Jarné spočítavanie je zamerané najmä na zisťovanie počtu mláďat. V jesenných mesiacoch spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou.

Viac pozornosti kamzíkom

Najnižší počet kamzíkov zaznamenali Štátne lesy TANAP-u koncom 90-tych rokov minulého storočia. Vtedy klesol počet kamzíkov až na hranicu 200 jedincov. „Keď sme zistili, že početnosť kamzičej populácie z roka na rok klesá, venovali sme kamzíkovi viac pozornosti. Kamzíka tatranského sme začali viac strážiť, v zime prikrmovať, opätovne sme sa vrátili k jeho spočítavaniu na jar i na jeseň, zvýšili sme výchovný vplyv na návštevníkov. V posledných rokoch aj vďaka tejto starostlivosti kamzíkov v Tatrách opätovne pribúda,“ dodáva Jozef Hybler.

Spočítanie kamzíkov je spoločnou akciou Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u, lesníkov mestských lesov mesta Kežmarok a Spišská Belá a pomáhajú im aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Na severnej strane Tatier budú kamzíky v rovnakom termíne spočítavať pracovníci Tatranského národného parku v Zakopanom.

Odporúčané články

Turisti sa už v Tatrách dostanú do Tichej a Kôprovej doliny Tragédia v Tatrách, na Prostrednom hrote zahynul turista

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...