Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Gabriel Lipták
23. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(0)

V Tatrách spočítajú kamzíky, v posledných rokoch ich pribúda

POPRAD 25. júna (WEBNOVINY) – V stredu budú v Tatranskom národnom parku počítať kamzíky. “V jarnom spočítavaní kamzíkov zisťujeme, aký je stav kamzičej populácie po zime, a aké sú tohtoročné prírastky,” uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Pre Štátne lesy TANAP-u, ako správcu územia, je podľa Hyblera dôležité vedieť, či je prírastok mláďat primeraný k veľkosti populácie. Od toho sa následne odvíja starostlivosť lesníkov o zver počas zimných mesiacov.

Rátajú už päťdesiat rokov

Minuloročné jarné spočítanie kamzíkov potvrdilo, že sa tomuto vzácnemu druhu zveri v Tatrách darí. Napriek dlhej a na sneh bohatej zime sa vlani narodilo 168 mláďat. Celkovo žilo počas minuloročného jarného spočítania na južnej i severnej strane Tatier 963 kamzíkov. Z celkového počtu napočítali v poľskom Tatranskom národnom parku 273 kamzíkov, z toho 58 mláďat. V liptovskej časti Tatier a v Roháčoch napočítali pracovníci Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP-u 129 kamzíkov, z toho 35 mláďat. Podstatná časť populácie kamzíka žila na južnej strane Vysokých Tatier a v Belianskych Tatrách.

Spočítavanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP-u už vyše 50 rokov. Jarné spočítavanie je zamerané najmä na zisťovanie počtu mláďat. V jesenných mesiacoch spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou.

Viac pozornosti kamzíkom

Najnižší počet kamzíkov zaznamenali Štátne lesy TANAP-u koncom 90-tych rokov minulého storočia. Vtedy klesol počet kamzíkov až na hranicu 200 jedincov. “Keď sme zistili, že početnosť kamzičej populácie z roka na rok klesá, venovali sme kamzíkovi viac pozornosti. Kamzíka tatranského sme začali viac strážiť, v zime prikrmovať, opätovne sme sa vrátili k jeho spočítavaniu na jar i na jeseň, zvýšili sme výchovný vplyv na návštevníkov. V posledných rokoch aj vďaka tejto starostlivosti kamzíkov v Tatrách opätovne pribúda,” dodáva Jozef Hybler.

Spočítanie kamzíkov je spoločnou akciou Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u, lesníkov mestských lesov mesta Kežmarok a Spišská Belá a pomáhajú im aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Na severnej strane Tatier budú kamzíky v rovnakom termíne spočítavať pracovníci Tatranského národného parku v Zakopanom.

Odporúčané články

Turisti sa už v Tatrách dostanú do Tichej a Kôprovej doliny Tragédia v Tatrách, na Prostrednom hrote zahynul turista

Témy

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Napíšte prvý komentár!

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...