V Tatrách už žije takmer 1000 kamzíkov

Kamzík
Foto: Ilustračné foto SITA/Gabriel Lipták.

POPRAD 14. júla (WEBNOVINY) – Posledné jarné spočítanie kamzičej populácie, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň „potvrdilo trend, ktorý sme zaznamenali v uplynulých rokoch a za posledné obdobie sme opäť napočítali viac kamzíkov, čo sme milo prekvapení,“ uviedol pre SITA zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Celkovo napočítali pracovníci Štátnych lesov TANAP-u a Správy TANAP-u na celom území národného parku 967 kusov kamzíkov, z toho na poľskej strane bolo 262 jedincov. Z celkového počtu 967 jedincov bolo 149 tohtoročných mláďat, čo Hybler označil za veľmi kvalitný prírastok.

Ešte koncom 90-tych rokov minulého storočia na území národného parku žilo len okolo 200 kamzíkov. Už niekoľko rokov trvajúci nárast populácie kamzíka vrchovského tatranského je podľa Hyblera prirodzený. „Keď máme viac samíc, máme aj väčšie prírastky. Pokiaľ potlačíme negatívne javy, ako sú skialpinisti mimo vyhradených trás, turizmus v častiach, kde nemá byť, ako aj pytliactvo a rušenie zveri, tak tým pomáhame kamzíkom,“ povedal Hybler. Okrem toho lesníci pomáhajú kamzíkom prežiť zimu aj vynášaním soli a jarabiny. Tieto všetky faktory sa podľa neho odrážajú v posledných rokoch na rastúcom počte kamzičej populácie v Tatranskom národnom parku.

V Západných Tatrách je kamzíkov ešte málo

Napriek tomu, že počty kamzíkov každoročne narastajú, stále sa v Tatrách nájdu lokality, kde tento vzácny živočích stále chýba, hoci sa tam v minulosti vyskytoval. Ešte stále nízka populácia kamzíka žije podľa Hyblera v Západných Tatrách. Aj preto je podľa Hyblera stále priestor na ďalší rast kamzičej populácie. Naopak, už niekoľko rokov sú lokality, kde žijú stabilné a početné stáda kamzíkov. Takouto lokalitou sú napríklad Belianske Tatry. Pozitívnym zistením tohtoročného spočítania je podľa neho aj to, že už nie sú výnimkou viacpočetné stáda s 30 aj 40 jedincami, čo ešte pred pár rokmi nebolo bežné.

Podľa minuloročného jarného spočítania sa v Tatrách pohybovalo 678 kamzíkov, z toho 481 v slovenskej časti Tatier. Z celkového počtu bolo 98 mláďat, z toho v slovenskej časti Tatier 64 a v poľskej 34. Podľa Hyblera však počas minuloročného jarného spočítania nebolo ideálne počasie na spočítavanie. Pri jesennom spočítaní žilo v Tatrách 841 kamzíkov, z toho na slovenskej strane Tatier 699 a na poľskej strane 142 kusov. Pri jesennom spočítaní zaevidovali 74 mláďat, z toho na slovenskej strane 57 a na poľskej 17 jedincov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom