V Tatrách zomrel český turista, nezvládol túru

Vysoké Tatry
Ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo

POPRAD 19. októbra (WEBNOVINY) – V Západných Tatrách zahynul český turista. Ešte v piatok večer nahlásil chatár zo Žiarskej chaty v Západných Tatrách horským záchranárom nezvestnosť skupiny českých turistov. Tí mali schádzať z Baranca cez Smrek do Žiarskeho sedla a späť na chatu, no nevrátili sa.

Na výzvu chatára im oproti odišli do terénu dvaja profesionálni horskí záchranári a dvaja dobrovoľní záchranári, ktorí približne po hodine stretli dvoch členov z tejto skupiny. Stále však chýbali dve osoby, preto záchranári pokračovali v pátraní ďalej.

Horskí záchranári prechádzali aj oblasti mimo turisticky značeného chodníka, kde uvideli ďalšieho turistu, ktorý ich následne zaviedol k miestu, kde zanechal posledného člena skupina. V žľabe pod Smrekom horskí záchranári zakrátko našli 58-ročného muža, avšak muž už bol mŕtvy.

Táto dvojica schádzala ešte za svetla, no vzhľadom na vyčerpanie nebohého postupovali nadol veľmi pomaly. Pre nepriaznivé podmienky a vyčerpanie turista zanechal svojho kolegu na mieste a pokračoval samostatne.

Ani za takýchto podmienok však nikto nepožiadal horských záchranárov o pomoc. Vzhľadom na zložitosť terénu, nepriechodnosť kosodreviny, nepriaznivé snehové a poveternostné podmienky záchranári telo nebohého 58-ročného českého turistu v sobotu v dopoludňajších hodinách transportovali do ústia Žiarskej doliny, kde ho odovzdali polícii a obhliadajúcemu lekárovi.

Horská záchranná služba upozorňuje všetkých návštevníkov horských oblastí, aby nepodcenili skutočnosť, že v pohoriach nad 1500 metrov vládnu zimné podmienky. Horská služba odporúča zimný výstroj, turisti by sa mali pred túrou informovať na podmienky v jednotlivých oblastiach hôr a sledovať počasie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom