V Teheráne sa začal summit prezidentov Rúháního, Putina a Erdogana o situácii v Sýrii

Hasan Rúhání, Vladimír Putin, Recep Tayyip Erdogan
Zľava: ruský prezident Vladimír Putin, iránsky prezident Hasan Rúhání a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summite v Teheráne, Irán, 7. september 2018 Foto: SITA/AP

TEHERÁN 7. septembra (WebNoviny.sk) – V Teheráne sa začal summit prezidentov Iránu, Ruska a Turecka o Sýrii. Stretnutie medzi Hasanom Rúháním, Vladimirom Putinom a Recepom Tayyipom Erdoganom môže rozhodnúť o tom, či diplomacia zastaví akúkoľvek vojenskú akciu pred predpokladanou ofenzívou v poslednej významnej povstaleckej provincii Idlib na severozápade Sýrie. Ešte pred začatím summitu v piatok ráno zasiahol nálet juh provincie a zabil minimálne jedného človeka.

Rúháni pri tejto príležitosti vyzval USA, aby ukončili svoju intervenciu v Sýrii, kde majú zhruba dvetisíc vojakov. „Oheň vojny a krviprelievania sa blíži ku koncu,“ povedal tiež politik a dodal, že terorizmus treba „zo Sýrie vyhnať, a to hlavne v Idlibe“. Erdogan zase vyzval na prímerie a ukončenie náletov.

Provincia Idlib je s okolitými oblasťami domovom okolo troch miliónov ľudí, pričom takmer polovica z nich sú osoby vysídlené z inej časti Sýrie. Do tohto počtu patrí tiež odhadovaných 10-tisíc bojovníkov vrátane militantov napojených na teroristickú sieť al-Káida. Rusko a Irán sú v sýrskom konflikte spojencami vlády. Turecko zase stojí na strane sýrskej opozície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hasan RúháníRecep Tayyip ErdoganVladimir Putin