V tendroch ministerstva školstva sú rozpory, tvrdí Beblavý

Peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) našiel jedenásť problémových obstarávaní v rezorte školstva za 72,2 milióna eur, pričom je 10 z nich hradených z eurofondov a jeden zo štátnych prostriedkov.

Ako povedal Beblavý vo štvrtok na tlačovej besede, je otázne, či nám tieto peniaze vôbec Brusel preplatí.

Problémy tendrov podľa nebo boli v obmedzení prístupnosti súťažných podkladov. Podľa Beblavého sedem tendrov obmedzilo súťaž spôsobom, pre ktorý už Európska komisia odmietla preplatiť viaceré súťaže. Ide o časové limitovanie prístupu k súťažnej dokumentácii.

Upozornil, že dva zo siedmich tendrov sa síce pokúsili napraviť, ale zbabrane, pretože namiesto opakovania súťaže zverejnili vo vestníku opravu len pár pracovných dní pred koncom súťaže, čím obmedzenie súťažných lehôt nijako nenapravili. Ministerstvo školstva na Beblavého vyjadrenia reaguje, že ide o jeho sebaprezentáciu a odkazuje mu, že eurofondom nerozumie.

Beblavý vyčíta zakázané postupy

Beblavý v tendroch našiel vnútorné rozpory a nesúlad s národným projektom, z ktorého sú financované. Dva tendre na digitálne učivo sú podľa poslanca SDKÚ-DS v rozpore s národným projektom, z ktorého sú financované, a jeden z nich je aj vnútorne rozporný a zmätočný.

Tendrom Beblavý vyčíta aj nehospodárnosť, neefektívnosť a duplicitu, keď pri dvoch tendroch sa ide nakupovať to isté – digitálne učivo pre matematiku I. stupňa základných škôl.

Podľa Beblavého ministerstvo použilo pri obstarávaniach aj zakázané postupy, keď v súťaži na zabezpečenie stravy pre ministerstvo používa rezort súťažný dialóg, ktorý sa dá oveľa ľahšie manipulovať ako verejná súťaž, a preto je európskymi aj slovenskými predpismi obmedzený na extrémne situácie, medzi ktoré nepatrí nákup stravy. Analyzované súťaže sú podľa Beblavého v štádiu, kedy ešte neboli uzatvorené zmluvy, alebo, ak boli, neboli tieto zmluvy vyčerpané. „Opakovanie súťaží či zrušenie nenaplnených zmlúv tak môže uvedené riziká zásadne znížiť až eliminovať,“ uviedol.

Ministerstvo sa bráni

Miroslav beblavy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Beblavý požiadal o zásah pri súťažiach päť predstaviteľov štátu, ktorí sú zodpovední alebo spoluzodpovední.

Na ministra školstva Čaploviča sa obrátil ako na najvyššieho predstaviteľa ministerstva, ktoré je riadiacim orgánom operačného programu Vzdelávanie, a ako na štatutárneho predstaviteľa ministerstva ako verejného obstarávateľa a zároveň ako správcu rozpočtovej kapitoly.

Beblavý oslovil aj predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie Zitu Táborskú, ministra financií Petra Kažimíra, podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho a vedúceho Úradu vlády SR Igora Federiča.

Ministerstvo školstva reaguje na štvrtkové Beblavého slová tým, že ide o spochybňovanie úspechov, ktoré nebola schopná dosiahnuť pravicová vláda. Exminister Eugen Jurzyca (SDKÚ) odovzdal Operačný program Vzdelávanie na úrovni čerpania 14,53 percenta, teda vyčerpali 89 miliónov eur, uvádza hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. „Za ministra Dušana Čaploviča bolo v priebehu troch kvartálov čerpanie na úrovni 141 miliónov eur,“ dopĺňa.

O nič lepšie na tom podľa hovorcu nebolo ani čerpanie eurofondov v prípade Operačného programu Výskum a vývoj, kde sa za tri kvartály minulého roka podarilo pripraviť na podpis zmluvy na čerpanie 370 miliónov eur, ktoré smerujú do výskumných a vedeckých parkov hlavne pre univerzity v regiónoch. „Ak dnes poslanec Beblavý spochybňuje napríklad súťaž na grafické a distribučné služby, tak treba povedať, že táto ešte nebola vyhlásená. Ďalšie z menovaných sú v štádiu posúdenia ponúk. On už ale vidí chyby,“ reagoval hovorca ministra školstva.

Keď Beblavý už na predošlej tlačovej konferencii k eurofondom hovoril o tom, že eurofondy mali byť použité na navýšenie platov učiteľov, prípadne na nákup tabletov pre všetkých žiakov, tým podľa hovorcu ministra školstva jasne dokázal, že mu je táto problematika vzdialená. „Inak by vedel, že to eurofondy neumožňujú,“ dodal. „Očakávame jeho ďalšie pokusy o spochybňovanie úspechov, ktoré nebola schopná dosiahnuť jeho pravicová vláda. Tá, ktorá výrazne ohrozila čerpanie eurofondov aj pre naše školstvo,“ uzavrel hovorca Kaliňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen JurzycaMichal KaliňákMiroslav Beblavý