Video: Streľbu v El Pase neprežili desiatky ľudí, polícia skúma údajný odkaz páchateľa na sociálnej sieti

Texas, streľba, polícia
Polícia na mieste činu pred nákupným centrom v El Pase, kde sas odohrala streľba. 4. august 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 4. augusta, 9:15

Streľbu v nákupnom centre v texaskom El Pase neprežilo 20 ľudí a ďalších 26 utrpelo zranenia. Páchateľom by mal byť 21-ročný Patrick Crusius z texaského mesta Allen.

Polícia ho zadržala pred Walmartom neďaleko nákupného centra Cielo Vista, informoval policajný šéf Greg Allen. Práve vo Walmarte pritom bolo podľa polície najviac obetí. V čase útoku sa v nákupnom areáli nachádzalo asi tritisíc ľudí.

Preverujú antiimigrantský odkaz

Polícia zisťuje, či streľba bola zločinom z nenávisti a preveruje, či rasistický a antiimigrantský odkaz, ktorý našli na internete, napísal páchateľ útoku.

V uvedenom texte autor vyjadruje obavu, že Hispánci prichádzajúci do Spojených štátov nahradia starnúcich bielych voličov, zmenia Texas na „modrý štát“ a Biely dom sa tak dostane do rúk Demokratov.

Republikánov pritom kritizuje za tesné prepojenia s korporáciami a ničenie životného prostredia. Účet na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, ktorý podľa agentúry AP zrejme patrí Patrickovi Crusiusovi, obsahuje okrem iného príspevky chváliace prezidenta Donalda Trumpa a jeho hraničný múr, no pisateľ online dokumentu tvrdí, že si vytvoril názory ešte pred Trumpovou kampaňou a každý pokus o obvinenie prezidenta za jeho skutok už vopred označil za „fake news“.

Hranicu prekročia desiatky Mexičanov

Autor tiež odmieta, že by bol biely rasista, no zároveň konštatuje, že „miešanie rás“ ničí národ a navrhuje, aby Spojené štáty rozdelili do enkláv podľa rasy.

El Paso, ktoré má asi 680-tisíc obyvateľov, sa nachádza na západe Texasu pri mexickej hranici a susedí so Ciudad Juárez. Streľba sa odohrala asi osem kilometrov od hlavného hraničného priechodu a podľa starostu El Pasa hranicu denne legálne prekročia desiatky tisíc Mexičanov, ktorí tam chodia na nákupy a za prácou. Mesto Allen, odkiaľ pochádza páchateľ, je vzdialené asi 10 hodín jazdy autom.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador potvrdil, že pri streľbe zahynuli traja Mexičania a minister zahraničia Marcelo Ebrard doplnil, že ďalších šesť utrpelo zranenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom