V Thajsku vraždili teroristi, nechcú diskrimináciu moslimov

Thajsko
Foto: SITA/AP

JÁLA 31. marca (WEBNOVINY) – Na juhu Thajska prišlo v sobotu k sérii bombových útokov, pri ktorých prišlo o život najmenej osem ľudí a zranenia utrpeli ďalšie desiatky osôb.

Explózie otriasli centrom mesta Jála okolo poludnia, miesta výbuchov boli od seba vzdialené približne 100 metrov.

Podľa guvernéra Dethrata Simsiriho boli nálože pravdepodobne odpálené mobilným telefónom.

Máme sedem potvrdených obetí, približne viac ako 70 ďalších je zranených,“ cituje agentúra AFP Pramoteho Promina, hovorcu miestnej armády. Podľa agentúry AP je zranených 68 osôb.

Jedna z bômb bola podľa neho ukrytá v aute a ďalšie dve v motocykloch. Výbuchy si vyžiadali aj rozsiahle materiálne škody, keď spôsobili požiare vo viacerých priľahlých obchodoch.

Juh Thajska na hranici s Malajziou sa zmieta v bojoch medzi separatistami a vládnymi jednotkami už od roku 2004 a odvtedy si vyžiadal tisícky obetí z radov budhistov aj prívržencov islamu. V tejto oblasti, ktorú obývajú predovšetkým moslimovia, preto úrady už dávnejšie vyhlásili stav núdze.

Podľa kritikov to vojakom umožňuje beztrestné zabíjanie civilistov. Armáda minulý týždeň priznala, že pre údajné „nedorozumenie“ zastrelila minulý týždeň štyroch moslimských dedinčanov.

Povstalci nie sú súčasťou globálneho boja džihádistov proti „inovercom„. Búria sa skôr proti diskriminácii malajských moslimov, ktorých práva sú podľa nich porušované v krajine, kde je dominujúcim náboženstvom budhizmus.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom