V Toblachu triumfoval Alexander Legkov, Slováci sú bez bodu

Bez názvu
Alexander Legkov (vpravo) a Jean Marc Gaillard počas pretekov v talianskom Toblacu 3. januára 2012. Foto: SITA/AP

TOBLACH 3. januára (WEBNOVINY) – Víťazom utorkovej piatej etapy prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski mužov, ktorou bol beh na 5 km klasickou technikou s intervalovým štartom v talianskom Toblachu, sa stal Rus Alexander Legkov.

O 1,7 s za ním zaostal strieborný Eldar Rönning z Nórska, tretia priečka patrila o ďalšie tri desatiny sekundy pomalšiemu Švajčiarovi Dariovi Colognovi. Slovák Martin Bajčičák skončil šesťdesiaty, Peter Mlynár obsadil 65. miesto.

Dvadsaťosemročný Alexander Legkov sa z triumfu v etape TdS tešil vôbec po prvý raz v kariére. Bravúrne zvládol najmä druhú polovicu trate. Na medzičase po necelých dvoch kilometroch zaostával za v tom čase vedúcim Rönningom o vyše šesť sekúnd. Potom však nasadil vyššie obrátky a v cieli sa mohol radovať z etapového prvenstva. Technicky náročný okruh s reálnou dĺžkou 5239 m a celkovým prevýšením 168 m zvládol za 13:49,5 min.

Rönning bol v druhej časti trate o takmer osem sekúnd pomalší. Azda najšťastnejší v cieli bol však bronzový Cologna. Obhajca celkového víťazstva v TdS z predchádzajúcej sezóny sa totiž dostal na čelo celkovej klasifikácie.

Jej doterajší líder Nór Petter Northug skončil až dvanásty, za Colognom zaostal o viac ako desať sekúnd. Po pridaní bonifikácie Colognovi za umiestnenie v etape delí týchto dvoch najväčších rivalov a favoritov TdS v celkovom poradí po piatich etapách už 15,7 sekundy.

Z dvojice Slovákov v už iba 78-člennom štartovom poli nebodoval ani jeden do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Lepší bol Martin Bajčičák, ktorý obsadil 60. miesto. Za víťazným Legkovom zaostal o 1:00,8 min. Peter Mlynár sa vo výsledkovej listine zaradil na 65. priečku, keď bol o 5,6 s pomalší ako Bajčičák. V celkovom poradí klesol Bajčičák o štyri pozície na 45. miesto, Mlynár paradoxne najmä vďaka odstúpeniu viacerých pretekárov poskočil o 10 priečok hore a je sedemdesiaty prvý.

V hodnotení bojov o krištáľový glóbus sa na prvých troch pozíciách nič nezmenilo. Žlté štartové číslo lídra celkovej klasifikácie i červené určené najlepšiemu v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) stále patrí s veľkým náskokom Petterovi Northugovi. Víťaz utorkovej etapy Legkov poskočil už na 4. miesto.

Slováci figurujú až v poslednej desiatke prvej stovky – Mlynár je deväťdesiaty piaty, Bajčičák o tri priečky za ním.

V stredu je opäť v Toblachu na programe šprint voľnou technikou.

Výsledky – 5 km klasickou technikou s intervalovým štartom – Toblach:

1. Alexander Legkov (Rus.) 13:49,5 min, 2. Eldar Rönning (Nór.) +1,7 s, 3. Dario Cologna (Švaj.) +2,0, 4. Lukáš Bauer (ČR) +3,5, 5. Iľja Černousov (Rus.) +4,0, 6. Axel Teichmann (Nem.) +6,0, … 60. Martin Bajčičák +1:00,8, … 65. Peter Mlynár (obaja SR) + 1:06,4

Poradie v TdS po 5. etape:

1. Dario Cologna (Švaj.) 1:51:11,9 h, 2. Petter Northug (Nór.) +15,7 s, 3. Alexander Legkov (Rus.) +39,2, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +1:14,9 min, 5. Devon Kershaw (Kan.) +1:29,8, 6. Lukáš Bauer (ČR) +1:39,9, … 45. Martin Bajčičák +5:51,4, 71. Peter Mlynár (obaja SR) +11:16,1

Poradie vo SP po 15 pretekoch (z 37 naplánovaných):

1. Petter Northug (Nór.) 802 bodov, 2. Dario Cologna (Švaj.) 723, 3. Maurice Manificat (Fr.) 398, 4. Alexander Legkov (Rus.) 386, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 369, 6. Alex Harvey (Kan.) 301, … 95. Peter Mlynár 13, 98. Martin Bajčičák (obaja SR) 12.

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po 9 pretekoch (z 21 naplánovaných):

1. Petter Northug (Nór.) 508 bodov, 2. Dario Cologna (Švaj.) 366, 3. Maurice Manificat (Fr.) 304, 4. Alexander Legkov (Rus.) 281, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 261, 6. Maxim Vylegžanin (Rus.) 213, … 65. Martin Bajčičák (SR) 12.