V Tramsá išlo o boj s povstalcami, tvrdí Sýria po masakre

Syria
Foto: SITA/AP

DAMASK 15. júla (WEBNOVINY) – Sýrsky režim v nedeľu ostro odmietol obvinenia zo zodpovednosti za masakru v dedine Tramsá, ktorá si vyžiadala až 200 životov.

Organizácia Spojených národov ešte v sobotu priamo na miesto tragédie vyslala svojich expertov z misie UNMIS.

Zo záverov jej vyšetrovania vyplýva, že pri útoku na dedinu bola použitá ťažká munícia, čo by naznačovalo, že za všetkým je sýrska armáda.

Damask síce boje v Tramsá nepopiera, podľa vlády prezidenta Baššára al-Asada však išlo o výsledok boja s „povstalcami„.

„Vládne jednotky nepoužili helikoptéry ani tanky,“ povedal na nedeľňajšej tlačovej konferencii hovorca sýrskeho ministerstva zahraničných vecí Džihád Makdíssí.

Boje si podľa neho nevyžiadali vyše 200, ale „len“ 39 obetí. „To, čo sa stalo, nebol útok armády na nevinných civilistov,“ vysvetlil.

Boli to zrážky medzi vojakmi a ozbrojenými skupinami, ktoré neveria v mierové riešenie. Toto je realita z politického aj vojenského hľadiska,“ dodal zástupca al-Asadovho režimu.

Štvrtková masakra v Tramsá si podľa opozičných zdrojov vyžiadala až okolo 200 životov. Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv uviedla, že dedinu obkľúčili vládne jednotky a provládne milície (šabíha) a bombardovali ju s pomocou tankov a helikoptér.

Video: Masakra v dedinke Tramsá (zábery nie sú vhodné pre osoby do 18 rokov)

Dedinu podľa svedkov ostreľovali celý deň, pričom sa zamerali najmä na mešitu, v ktorej sa ukrývali ľudia. Následne do obce vnikli príslušníci milícií, ktorí mnohých dedinčanov popravili ranou do hlavy. Väčšinu obetí tvoria civilisti vrátane žien a detí. V dedine žilo 7000 ľudí, teraz je však prázdna.

Všetci sú mŕtvi alebo utiekli,“ povedal líder povstalcov Abú Muhamad. Sýrska štátna televízia obvinila z masakry teroristické skupiny.

https://www.youtube.com/watch?v=CGcZOz5n4HQ

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom