V Trenčianskom kraji triumfoval Smer so županom Baškom

Trenciansky hrad
S hradným bralom v Trenčíne malo mesto problémy už v minulosti. Foto: SITA/Richard Nemec

TRENČÍN 10. novembra (WEBNOVINY) – V novom zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja bude mať väčšinu strana Smer-SD s novozvolených predsedom Jaroslavom Baškom a 25 poslancami.

Pravicová koalícia KDH – SDKÚ-DS – Most-Híd – SaS – OKS – Nová väčšina-Dohoda obsadí osem poslaneckých miest, nezávislí budú mať 11 kresiel a jeden poslanec bude za Zmenu zdola.

Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sobotňajších volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na svojej stránke. O celkovo 45 poslaneckých miest sa v Trenčianskom kraji uchádzalo 300 ľudí.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU

Do parlamentu sa dostali aj primátori šiestich okresných miest v Trenčianskom kraji. Sú nimi primátorka Prievidze Katarína Macháčková (nezávislá), primátor Partizánskeho Jozef Božik (Smer-SD), myjavský primátor Pavel Halabrín (nezávislý), primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský (Smer-SD), primátor Považskej Bystrice Karol Janas (Smer-SD) a primátor Púchova Marián Michalec (nezávislý).

V trenčianskom obvode vyhrala spomedzi všetkých kandidátov bývalá viceprimátorka krajského mesta Renata Kaščáková z pravicovej koalície. V Považskej Bystrici zase prekvapil Juraj Smatana (Zmena zdola), ktorý kandidoval aj na predsedu TNSK. Skončil na druhom mieste hneď po Janasovi.

Viac o voľbách v Trenčianskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.

Doteraz mala v krajskom parlamentne na čele s Pavlom Sedláčkom väčšinu koalícia strán Smer-SD – ĽS-HZDS s 27 poslancami. Za koalíciu SDKÚ-DS – KDH boli ôsmi poslanci a desiati boli nezávislí. Je to prvýkrát v histórií TNSK, kedy sa do krajského parlamentu nedostal nikto za stranu ĽS-HZDS. Tá má v kraji silnú tradíciu, v prvých voľbách v roku 2001 strana získala všetkých 45 mandátov. V roku 2005 dvadsať a v roku 2009 sedem.

Doteraz mala v krajskom parlamentne na čele s Pavlom Sedláčkom väčšinu koalícia strán Smer-SD a ĽS-HZDS s 27 poslancami. Za koalíciu SDKÚ-KDH boli ôsmi poslanci a desiati boli nezávislí. Je to prvýkrát v histórií TNSK, kedy sa do krajského parlamentu nedostal nikto za stranu ĽS-HZDS. Tá má v kraji silnú tradíciu, v prvých voľbách v roku 2001 strana získala všetkých 45 mandátov. V roku 2005 dvadsať a v roku 2009 sedem.

Trenčiansky samosprávny kraj
politická strana, koalícia alebo kandidát počet poslancov poradie
Smer-SD 25 1
NEKA 11 2
KDH, OKS, SaS, NOVA, MOST-HÍD,SDKÚ-DS 8 3
Zmena zdola, DÚ 1 4

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BožikKatarína MacháčkováRenáta Kaščáková