V Trnave porazil pravicu Bročka, auto vymení za bicykel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Bročka
Peter Bročka je novým primátorom Trnavy. Foto: SITA/Pavol Machovič

TRNAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Novým primátorom Trnavy sa v sobotných komunálnych voľbách stal 32-ročný právnik Peter Bročka (Nezávislý kandidát), ktorý získal 8739 hlasov voličov.

Mesto bude viesť spolu s mestským zastupiteľstvom, v ktorom majú 15 poslancov nezávislí, 13 koalícia KDH, OĽaNO, SDKÚ -DS, SaS, NOVA, SZ) a tri poslanecké mandáty získala strana Smer-SD. V Trnave mohlo voliť 55 312 voličov, do volebných miestností ich prišlo 18 416, čo znamená volebnú účasť 33,29%. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Nezávislí poslanci v Trnave sú mladší ako straníci

Po roku 1989 je to v Trnave prvý primátor, ktorý zvíťazil bez podpory politickej strany. Doteraz bolo kreslo prvého muža v meste obsadené vždy kandidátom pravice. Zaujímavosťou tiež je, že všetci primátori mesta zvolení po roku 1989 mali priezvisko začínajúce na písmeno B. Prvým bol Imrich Borbély, ďalším Štefan Bošnák a naposledy sedel v kresle primátora Vladimír Butko, ktorého 12. decembra vystrieda Peter Bročka.

Nezávislí poslanci Mestského zastupiteľstva v Trnave sa od poslancov politických strán líšia výrazne nižším vekom. Priemerný vek nezávislých poslancov je 34,5 roka. Priemerný vek straníckych poslancov je o dvanásť rokov vyšší. V mestskom zastupiteľstve je 15 nezávislých a 16 straníckych poslancov.

Najmladším poslancom sa stal 23-ročný Šimon Štefunko (NEKA), najstaršou poslankyňou je 69-ročná Agnesa Petková (KDH, OĽaNO, SDKÚ-DS, NOVA. SaS,SZ), rozdiel medzi nimi je 46 rokov. Novozvolený primátor Peter Bročka (NEKA) má 32 rokov a stal sa najmladším primátorom krajského mesta na Slovensku.

Obrazom: Volebná noc kandidátov na primátorov

Fiasko utrpel v Trnave Smer-SD. Kandidát vládnej strany na primátora Bystrík Stanko skončil na treťom mieste a do mestského zastupiteľstva sa dostali len traja poslanci tejto strany. V končiacom zastupiteľstve mal Smer až osemnásť poslancov a pohodlnú väčšinu.

Trnava má 31 poslaneckých mandátov, až pätnásť získali podľa predbežných výsledkov nezávislí kandidáti. Trinásť mandátov má pravicová koalícia zložená z KDH, SDKÚ-DS, NOVA, OĽaNO, SAS, Strana zelených. Smer by mali v mestskom zastupiteľstve reprezentovať Bystrík Stanko, Štefan Krištofík a Jozef Čavojský.

VIAC O KOMUNÁLKACH V JEDNOTLIVÝCH KRAJOCH SLOVENSKA SA DOZVIETE TU:

* Banskobystrický kraj – Banská Bystrica má nového primátora, Nosko porazil Gogolu

* Bratislavský kraj – Nesrovnal bude primátor Bratislavy, Ftáčnik hovorí o zlyhaní

Bajan si udržal v Petržalke funkciu, Táňa Rosová skončila

* Košický kraj – Raši je znova primátorom Košíc, jeho ľudia skandovali Rašice

Košické mestské časti ovládli zväčša nezávislí kandidáti

* Nitriansky kraj – Dvonč obhájil primátorské kreslo v Nitre, nie je prekvapený

* Prešovský kraj – Prešovu bude šéfovať žena, Hagyari priznal porážku

* Trenčiansky kraj – Rybníček suverénne vyhral, Smeru ostal z 13 poslancov jeden

* Trnavský kraj – V Trnave porazil pravicu Bročka, auto vymení za bicykel

* Žilinský kraj – Staronový primátor Žiliny sľubuje MHD zadarmo a zdravé jedlá

Služobné auto vymení za služobný bicykel

Bročkovi stačil na víťazstvo jediný bilbord a minimálna kampaň. Napriek tomu nechal za sebou kandidáta pravicovej koalície Jána Žitňanského, spomínaneho Stanka a aj ďalších dvoch kandidátov – nezávislého Jozefa Klokner a Roberta Schmidtda (SNS).

Bročka sa ako dobrovoľník pravidelne staral o parkovú zeleň na Kalvárii, po jeho zvolení na post prvého muža mesta mieni v týchto aktivitách pokračovať. S obyvateľmi Trnavy chce pravidelne behávať a na dopravu po meste plánuje namiesto služobného auta používať služobný bicykel.

,,Chcel by som poďakovať ľuďom, ktorí mi dôverovali a dúfam, že ich dôveru nesklamem,“ povedal novozvolený primátor na svojej prvej tlačovej besede. Za svojimi predvolebnými sľubmi si stojí, nič z nich nechce korigovať. ,,Skôr budem sľuby pridávať, pretože pred voľbami som ich mal málo,“ poznamenal. Medzi prvými krokmi po zvolení nebude chýbať podľa jeho vyjadrenia návšteva mestského úradu a rozhovory s vedením spoločností, v ktorých má mesto podiel.

Obrazom: Skončili sa komunálne voľby, Slováci volili tretí raz v roku

Bročka sa nechce unáhliť

Bročka označil úvahy o personálnom obsadení radnice za predčasné. Akékoľvek vyjadrenia na túto tému by boli podľa neho unáhlené a neuvážené. Bročka sa chce najskôr stretnúť s predstaviteľmi zoskupení, ktoré sú v mestskom zastupiteľstve. V 31-člennom zastupiteľstve je 15 nezávislých poslancov, 13 poslancov pravicovej koalície a traja poslanci Smeru.

,,Určite nájdeme spoločnú reč so všetkými, čo chcú posunúť mesto dopredu, či sú to predstavitelia politických strán, zamestnanci mestského úradu alebo občania,“ povedal novozvolený primátor na dnešnom stretnutí s novinármi. Prvou zmenou v úrade by podľa neho mohla byť zmena prístupu k občanom. Bročka momentálne neplánuje ani radikálne zmeny v rozpočte na budúci rok, ktorý len pred pár dňami schválilo mestské zastupiteľstvo.

Neplánuje zatiaľ žiadne škrty v naplánovaných investičných akciách. Trnavčania sa však podľa neho dočkajú participácie na rozpočte, ktorý bude šancou pre nové občianske projekty. V najbližších dňoch sa Bročka plánuje stretnúť s vedením mestského úradu aj s vedením spoločností, v ktorých má mesto podiel. Ustanovujúce rokovanie nového vedenia mesta je naplánované na 12. decembra.

Voličov Bročku oslovili jeho myšlienky budovania občianskej spoločnosti, rozvoja komunitného života či lepšej starostlivosti o zeleň. Bročka zvíťazil napriek tomu, že vo volebnom programe nemal budovanie nových ciest alebo chodníkov, ani žiadne iné investičné akcie.

Peter Bročka
Foto: SITA/Ivan Kopčáni

V mestách Trnavského kraja volili ľudia zmenu

Nezávislí kandidáti na primátora uspeli aj v ostatných okresných mestách Trnavského kraja s výnimkou Dunajskej Stredy. Tu zvíťazil opäť Zoltán Hájos (SMK-MKP), v mestskom zastupiteľstve je 16 poslancov SMK – MKP, päť nezávislých a štyria za Most – Híd. V Dunajskej Strede prišlo voliť 38,18 % voličov.

Novým primátorom Galanty sa stal Peter Paška (NEKA). Do mestského zastupiteľstva tu ľudia zvolili deväť poslancov SMK – MKP, šesť nezávislých a štyroch poslancov Most – Híd. V Galante volilo 39,65 % oprávnených voličov.

Piešťany najbližšie štyri roky povedie Miloš Tamajka (NEKA), v mestskom zastupiteľstve má 19 nezávislých poslancov, jedného poslanca KDH a jedného SDKÚ. Právo voliť využilo 36,44 % oprávnených voličov. Za primátora Hlohovca si voliči vybrali Miroslava Kollára (NEKA). Spolu s ním zvolili 19 nezávislých poslancov, dvoch poslancov KDH a dvoch poslancov SDS. V Hlohovci volilo 40,96% oprávnených voličov.

Primátorom Senice sa stal Branislav Grimm (NEKA), v zastupiteľstve je 14 nezávislých, dvaja poslanci Smeru-SD, sedem poslancov koalície KDH, SaS, SDKÚ-DS, jeden poslanec Strany zelených Slovenska a jeden strany TIP. V Senici volilo 33,9 % oprávnených voličov. Do kresla primátora Skalice zasadne Ľudovít Barát (NEKA). Do mestského zastupiteľstva sa dostalo deväť nezávislých poslancov, sedem poslancov koalície SDKÚ-DS, KDH,NOVA, SaS a OKS, dvaja poslanci Smeru-SD a jeden poslanec KSS. Svoje volebné právo v Skalici využilo 37,79 % oprávnených voličov.

V mestských zastupiteľstvách môžu nastať drobné zmeny, pretože v mestách sa obvykle kandidáti na primátora uchádzali aj o poslanecké kreslá.

Voľby prebehli bez problémov

V Trnave bolo v sobotu od 7:00 do 20:00 otvorených 56 volebných miestností, právo voliť malo 55 367 voličov. Voľby prebiehali podľa predseda mestskej volebnej komisie Jozefa Nádaského bez akýchkoľvek problémov, sťažností či podnetov. Žiadne narušenie verejného poriadku, ani iné podnety neevidovala ani polícia. Agentúru SITA o tom informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Viac o priebehu volieb sa dočítate

—-> V TOMTO ČLÁNKU

Obyvatelia Dolného Dubového v okrese Trnava si v sobotu volili len poslancov obecného zastupiteľstva. O miesto starostu sa tu po prvýkrát v novodobej histórii neuchádzal nikto. Neúplné obecné zastupiteľstvá si volili v Smolinskom (okres Senica), Naháči (okres Trnava) a Hornom Bare (okres Dunajská Streda), kde volebné komisie zaregistrovali menej kandidátov, ako je poslaneckých mandátov. V Smolinskom boli len traja a v Naháči dvaja kandidáti na poslancov, v Hornom Bare chýbal jeden kandidát vo volebnom obvode Šulany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter BročkaPeter PaškaVladimír Butko