V Trnave smrť četníkov pri obrane Československej republiky opäť pripomína pamätná tabuľa

Trnava
Foto: ilustračné, Getty Images

TRNAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Búrlivé novembrové dni roku 1918 a smrť troch četníkov Františka Beneša, Jozefa Neplechu a Františka Vlčeka v Trnave opäť pripomína pamätná tabuľa, ktorú v utorok opätovne odhalili v priestoroch železničnej stanice.

Beneš, Neplecha a Vlček zahynuli presne pred sto rokmi, 13. novembra 1918, pri obrane mesta a mladej Československej republiky. Pamätnú tabuľu pôvodne odhalili v septembri 1922 na budove starej železničnej stanice, po vybudovaní novej stanice sa dostala do depozitu Západoslovenského múzea v Trnave.

Četníkov zabili na železničnej stanici

Riaditeľ odboru kultúry Trnavského samosprávneho kraja Peter Kadlic pri odhaľovaní tabule pripomenul, že počas hektickej jesene roku 1918 sa vo viacerých mestách, a Trnava nebola výnimkou, rozprúdili nepokoje medzi slovenským a maďarským obyvateľstvom.

Rozpadajúce sa Uhorsko sa nechcelo len tak ľahko vzdať slovenského územia v prospech mladej republiky. Z neďalekého Leopoldova prišli presne pred sto rokmi maďarskí vojaci, ktorí obsadili Trnavu a na železničnej stanici zabili troch československých četníkov,“ pripomenul vtedajšie udalosti.

Podľa historických dokumentov potom prišli do Trnavy ďalšie dva maďarské prápory a československé vojsko muselo ustúpiť smerom na Kúty. Boje o Trnavu pokračovali ešte niekoľko dní, 24. novembra maďarská garda kapitulovala a Trnavu definitívne dostalo pod kontrolu vojsko novej Československej republiky.

Pribudla nová tabuľa

Iniciátorom pôvodnej pamätnej tabule na pamiatku troch zabitých četníkov bol známy dramatik a člen trnavského Národného výboru Ferko Urbánek. Tabuľu s mottom od Jána Bottu odhalili 17. septembra 1922 na vtedajšej budove železničnej stanice, odkiaľ sa niekedy po roku 1989 dostala do depozitu Západoslovenského múzea.

Po jej zreštaurovaní ju v utorok spoločne odhalili predstavitelia Železníc SR Milan Kubíček, mesta Trnava Peter Bročka a Trnavského samosprávneho kraja Peter Kadlic. K pôvodnej tabuli pribudla aj druhá, ktorá bude pripomínať utorňajšiu udalosť.

Československé vojsko prišlo podľa dokumentov bádateľa Petra Radványiho z Hodonína do Trnavy začiatkom novembra a v meste zabezpečilo poriadok. 10. novembra do Trnavy pricestovali aj členovia vtedajšej dočasnej slovenskej vlády Pavol Blaho, Ivan Dérer a Anton Štefánek.

Z balkóna radnice oznámili zhromaždeným obyvateľom mesta nastolenie novej moci. O deň neskôr sa situácia v Trnave zdramatizovala, maďarskí dôstojníci a študenti gymnázia demonštrovali pred radnicou a strhli československú zástavu. Situáciu sa podarilo stabilizovať až 24. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Bročka
Firmy a inštitúcie TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)