V trnavskom Peugeote je dusno, schyľuje sa k štrajku

PSA Peugeot Citroën
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

TRNAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Ostrý štrajk v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën sa začne v pondelok 29. júna o 6:00, ak sa odbory a vedenie podniku dovtedy nedohodnú na zvýšení platov zamestnancov. Agentúru SITA o tom informoval podpredseda základnej organizácie OZ KOVO v automobilke Marek Vitek.

Odbory sú podľa Viteka povinné oznámiť začiatok štrajku tri dni vopred. Písomné oznámenie termínu podľa neho nič nemení na tom, že obe strany budú ešte vo štvrtok pokračovať v rokovaniach.

Obrazom: Zamestnanci trnavskej automobilky demonštrovali silu, chcú vyššie platy

Dôvodom sporu medzi odbormi a zamestnávateľom sú platy. Po dvoch rokoch zmrazených platov odborárski predáci požadujú ich zvýšenie. Predseda OZ KOVO v automobilke Milan Minárech v piatok počas pochodu zamestnancov mestom argumentoval tým, že dnes majú v Trnave najnižšie platy spomedzi troch automobiliek, ktoré sú na Slovensku, ako aj ziskom koncernu PSA.

Výrobní pracovníci na linkách podľa odborárskych šéfov zarábajú mesačne 550 – 600 eur. Minárech pripustil, že štrajk je možné kedykoľvek odvrátiť, ak budú splnené požiadavky odborov.

Podľa hovorcu trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën Petra Šveca je koncern už niekoľko rokov v strate, ktorú vlani prehĺbil na 7,5 miliardy eur. Trnavský závod je z jeho štruktúr jediný, v ktorom je povolené zvyšovanie tarifných miezd aj vyplácanie jednorazových prémií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSA Peugeot Citroën