V TSK zverejňuje dokumenty na internete najlepšie Handlová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sčítanie cez internet využilo už stotisíc ľudí
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011, ktoré prebieha v týchto dňoch a vzťahuje sa k včerajšej polnoci, sprevádzajú nevídané spory medzi Štatistickým úradom SR a ďalšími inštitúciami či obcami. Novinkou tohtoročného sčítania je aj možnosť sčítať pomocou elektronického formulára na internete (na zábere). Aj napriek kontroverziám sa doposiaľ elektronicky sčítalo už približne stotisíc ľudí. Foto: SITA/Nina Bednáriková

TRENČÍN 26. júla (WEBNOVINY) – V Trenčianskom kraji najlepšie zverejňuje zmluvy, objednávky a faktúry na internete mesto Handlová. Uvádza sa to v hodnotiacej správe Trasparency International. Handlová sa oproti prieskumu z januára 2011, keď dosiahla 86 bodov, zlepšila o tri body. Je tak na špičke zverejňovania zo 100 sledovaných samospráv, pričom s 89 bodmi sa umiestnila na 4. až 6. mieste spolu s Martinom a Senicou. Technické zabezpečenie zverejňovania informácií na internete zatiaľ vyšlo Handlovú na viac ako 1 000 eur.

„Vedeniu mesta záležalo na tom, aby sa litera zákona naplnila čo najlepšie a sme radi, že to ocenil aj tento druhý prieskum. Interný systém zverejňovania zatiaľ postačuje, vo vzťahu s technickým prevádzkovateľom je možné, že budú drobné kozmetické zmeny,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Handlová využíva pri zverejňovaní dokumentov na internete samostatný modul od technického prevádzkovateľa web sídla. V rámci interných zmien robil softwérové úpravy zamestnanec mesta. „Kompetencie v oblasti zverejňovania máme už dnes podelené. Oddelenie ekonomické spravuje po doplnení technického vybavenia systém faktúr, objednávky spracováva informatik, zmluvy sú v náplni zamestnanca zodpovedného za infozákon. Ešte stále nie je celý proces plne automatizovaný,“ informovala Paulínyová.

Samosprávy museli začať zverejňovať informácie na internete od januára. Ako spomína hovorkyňa Handlovej, zo začiatku s tým mali problém „V januári to bolo veľa času, energie a úsilia. Preškoľovali sme všetkých administrátorov, vedúcich pracovníkov, riaditeľov mestských organizácií. V práci sa často ostávalo aj do 19:00,“ informovala. Prvé januárové dni mesto rokovalo aj s technickým prevádzkovateľom web sídla a nastavovalo moduly tak, aby sa v nich dalo vyhľadávať. „Dnes už môžeme povedať, že proces je zabehnutý a nevyžaduje toľko času ako v januári. Vtedy ešte nebol nastavený systém a scanovanie dokumentov bolo nekonečné, časovo náročné. Pomohlo aj to, keď v máji nadobudlo platnosť nariadenie vlády o finančných limitoch, od ktorých je potrebné zverejňovať objednávky a faktúry,“ uzavrela.

Do prvej desiatky najtransparentnejších samospráv sa dostalo aj Partizánske, 21. miesto patrí Púchovu, 23. až 24. Novému Mestu nad Váhom, za ktorým nasleduje Trenčín. Najhoršie v Trenčianskom kraji dopadlo mesto Nová Dubnica, ktoré skončilo na 81. až 83. mieste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)