Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sčítanie cez internet využilo už stotisíc ľudí
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011, ktoré prebieha v týchto dňoch a vzťahuje sa k včerajšej polnoci, sprevádzajú nevídané spory medzi Štatistickým úradom SR a ďalšími inštitúciami či obcami. Novinkou tohtoročného sčítania je aj možnosť sčítať pomocou elektronického formulára na internete (na zábere). Aj napriek kontroverziám sa doposiaľ elektronicky sčítalo už približne stotisíc ľudí. Foto: SITA/Nina Bednáriková

V TSK zverejňuje dokumenty na internete najlepšie Handlová

TRENČÍN 26. júla (WEBNOVINY) – V Trenčianskom kraji najlepšie zverejňuje zmluvy, objednávky a faktúry na internete mesto Handlová. Uvádza sa to v hodnotiacej správe Trasparency International. Handlová sa oproti prieskumu z januára 2011, keď dosiahla 86 bodov, zlepšila o tri body. Je tak na špičke zverejňovania zo 100 sledovaných samospráv, pričom s 89 bodmi sa umiestnila na 4. až 6. mieste spolu s Martinom a Senicou. Technické zabezpečenie zverejňovania informácií na internete zatiaľ vyšlo Handlovú na viac ako 1 000 eur.

„Vedeniu mesta záležalo na tom, aby sa litera zákona naplnila čo najlepšie a sme radi, že to ocenil aj tento druhý prieskum. Interný systém zverejňovania zatiaľ postačuje, vo vzťahu s technickým prevádzkovateľom je možné, že budú drobné kozmetické zmeny,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Handlová využíva pri zverejňovaní dokumentov na internete samostatný modul od technického prevádzkovateľa web sídla. V rámci interných zmien robil softwérové úpravy zamestnanec mesta. „Kompetencie v oblasti zverejňovania máme už dnes podelené. Oddelenie ekonomické spravuje po doplnení technického vybavenia systém faktúr, objednávky spracováva informatik, zmluvy sú v náplni zamestnanca zodpovedného za infozákon. Ešte stále nie je celý proces plne automatizovaný,“ informovala Paulínyová.

Samosprávy museli začať zverejňovať informácie na internete od januára. Ako spomína hovorkyňa Handlovej, zo začiatku s tým mali problém „V januári to bolo veľa času, energie a úsilia. Preškoľovali sme všetkých administrátorov, vedúcich pracovníkov, riaditeľov mestských organizácií. V práci sa často ostávalo aj do 19:00,“ informovala. Prvé januárové dni mesto rokovalo aj s technickým prevádzkovateľom web sídla a nastavovalo moduly tak, aby sa v nich dalo vyhľadávať. „Dnes už môžeme povedať, že proces je zabehnutý a nevyžaduje toľko času ako v januári. Vtedy ešte nebol nastavený systém a scanovanie dokumentov bolo nekonečné, časovo náročné. Pomohlo aj to, keď v máji nadobudlo platnosť nariadenie vlády o finančných limitoch, od ktorých je potrebné zverejňovať objednávky a faktúry,“ uzavrela.

Do prvej desiatky najtransparentnejších samospráv sa dostalo aj Partizánske, 21. miesto patrí Púchovu, 23. až 24. Novému Mestu nad Váhom, za ktorým nasleduje Trenčín. Najhoršie v Trenčianskom kraji dopadlo mesto Nová Dubnica, ktoré skončilo na 81. až 83. mieste.

Odporúčané články

Trenčiansky kraj nezverejňuje faktúry Samospráva nebude zverejňovať zmluvy do tisíc eur bez DPH

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X