V Tunisku vyhlásili po útoku v letovisku výnimočný stav

Tunisko zasiahli nepokoje
Tuniská vláda nasadila v stredu vojenské jednotky v uliciach Tunisu potom, čo sa násilné nepokoje počas noci rozšírili aj do hlavného mesta. Tunis. 12. január 2011. Foto: SITA/AP

TUNIS 4. júla (WEBNOVINY) – Tuniský prezident v sobotu povedal, že krajina „nie je v bezpečí“ pred ďalšími útokmi extrémistov a vyhlásil v krajine výnimočný stav, aby, ako povedal, zabránil riziku kolapsu.

Prezident Bádží Káid Sibsí vystúpil v televízii vyše týždeň po útoku islamského militanta na pláži hotelu v letovisku Sousse (Súsá), kde zabil 38 zahraničných turistov, prevažne Britov.

„Rozhodol som sa vyhlásiť výnimočný stav v celom Tunisku na 30 dní,“ citovala prezidenta tlačová agentúra DPA. „Čelíme vážnemu nebezpečenstvu – sme v stave vojny.“

Výnimočný stav poskytne vláde dočasne viac flexibility a armáde a polícii viac autority, obmedzuje tiež právo na verejné zhromažďovanie, uviedla agentúra Reuters.

Dodala, že v Tunisku vyhlásili výnimočný stav naposledy v roku 2011, na začiatku tzv. arabskej jari, počas povstania proti autokratickému dlhoročnému vládcovi krajiny Zínovi Ábidínovi bin Alímu a zostal v platnosti do marca 2014.

Spočiatku zahŕňal aj zákaz nočného vychádzania a zákaz zhromažďovania viac ako troch ľudí. Hoci tieto opatrenia boli neskôr zmiernené, polícia a armáda si ponechali právomoci zakročiť v prípade nepokojov či z bezpečnostných dôvodov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom