V Turecko zadržali synovca údajného strojcu pokusu o prevrat

Fethullah Gülen
Moslimský duchovný Fethullah Gülen. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 23. júla (WebNoviny.sk) – Turecké orgány zadržali synovca moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA, ktorého turecká vláda považuje za jedného z hlavných organizátorov neúspešného pokusu o vojenský prevrat z minulého týždňa. Oznámili to dnes turecké štátne médiá.

Podľa tureckej televízie TRT, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA, Gülenovho synovca zobrali do väzby v meste Erzurum vo východnom Turecku, odkiaľ pochádza jeho rodina. Bude prevezený do metropoly Ankara.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Muhammet Sait Gülen je podľa všetkého prvým príbuzným duchovného Gülena zadržaným v tvrdej reakcii tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na rebéliu. Po prekazenom puči zatkli v Turecku už vyše 10.000 ľudí vrátane policajtov, a prokurátorov. Došlo tiež k suspendovaniu viac ako 37.500 štátnych zamestnancov a policajtov.

Neúspešný pokus o prevrat v noci z 15. na 16. júla si vyžiadal viac ako 200 mŕtvych a 1400 zranených. Duchovný Gülen akúkoľvek spojitosť s piatkovým pučom odmieta. Turecko požiadalo USA o jeho vydanie. Turecký prezident sa s výzvou obrátil priamo na amerického prezidenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fethullah GülenRecep Tayyip Erdogan