V Turecku obvinili 11 ľudskoprávnych aktivistov z členstva v teroristických organizáciách

Turecki aktivisti
Istanbulská prokuratúra obvinila 11 ľudskoprávnych aktivistov, vrátane riaditeľky a predsedu tureckej pobočky Amnesty International, z členstva v teroristických organizáciách a napomáhania im. Foto: archívne, SITA/AP

ISTANBUL 8. októbra (WebNoviny.sk) – Istanbulská prokuratúra obvinila 11 ľudskoprávnych aktivistov, vrátane riaditeľky a predsedu tureckej pobočky Amnesty International, z členstva v teroristických organizáciách a napomáhania im. V nedeľu o tom informovala štátna tlačová agentúra Anadolu.

Riaditeľka a predseda

Úrady ukončili vyšetrovanie a obvinených čaká súdny proces. Sedemnásťstranovú žalobu vypracovalo protiteroristické oddelenie prokuratúry. V dokumentoch údajne spomínajú aj „utajeného svedka“, ktorý tvrdí, že obvinení sa podieľali na ilegálnych aktivitách.

Polícia v júli zadržala desať aktivistov počas workshopu o digitálnej bezpečnosti v hoteli na ostrove Büyükada pri Istanbule. Osem z nich, vrátane riaditeľky tureckej Amnesty Idil Eser, Nemca Petra Steudtnera a Švéda Aliho Gharaviho zatkli, zatiaľ čo dvoch prepustili, aby na proces čakali na slobode.

Na ostrove Büyükada

Obvinili ich z napomáhania ozbrojeným teroristickým organizáciám, pretože údajne komunikovali s podozrivými napojenými na kurdských a ľavicových militantov, ako aj hnutie vedené exilovým duchovným Fethullahom Gülenom, ktorého vinia zo zodpovednosti za vlaňajší pokus o vojenský prevrat. Gülen obvinenia odmieta.

Do prípadu zahrnuli aj predsedu tureckej pobočky Amnesty International Tanera Kiliča, ktorého zatkli ešte v júni v provincii Izmir. Okrem iného ho vtedy obvinili z používania mobilnej aplikácie, prostredníctvom ktorej údajne komunikujú Gülenovi stúpenci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Amnesty International