Začal sa proces s obvinenými z vraždy novinára, telo Džamála Chášakdžího však stále nenašli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Džamál Chášakdží
Zavraždený saudskoarabský novinár Džamál Chášakdží. Foto: archívne, SITA/AP

V Turecku sa začal proces s 20 občanmi Saudskej Arábie obvinenými z vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího, ktorého zabili v roku 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Medzi osobami súdenými v neprítomnosti sú aj dvaja bývalí vysokopostavení spolupracovníci korunného princa Muhammada bin Salmána. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Saudská Arábia v prípade vraždy prominentného kritika tamojšieho režimu zorganizovala vlastný proces, ktorý však mnohí kritizovali ako nedostatočný. V súvislosti s prípadom odsúdili piatich ľudí na smrť a troch poslali za mreže.

Telo novinára nenašli

Tureckí prokurátori obvinili bývalého námestníka šéfa saudskoarabskej tajnej služby Ahmada al-Asírího a bývalého kráľovského poradcu Saúda al-Kahtáního z iniciovania vraždy.

Ďalších 18 osôb, medzi nimi napríklad člena kráľovskej gardy, forenzného experta alebo člena tajných služieb, ktorý v minulosti cestoval s korunným princom Muhammadom bin Salmánom, obvinili z vykonania „úmyselnej a monštruóznej vraždy“ na saudskom konzuláte.

Novinára, ktorého pozostatky dodnes nenašli, podľa vyšetrovateľov zadusili, jeho telo rozštvrtili a odhodili na neznámom mieste.

Prokurátori svoje obvinenia založili na výpovediach svedkov, analýze Chášakdžího digitálnych zariadení a záznamoch ľudí prichádzajúcich a odchádzajúcich z Turecka.

Obeť úmyselnej a premyslenej popravy

Chášakdžího, ktorý písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský fundamentalistický režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, zavraždili 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, kam si šiel vybaviť dokumenty na svadbu so svojou snúbenicou.

Západné tajné služby tvrdia, že si vraždu objednal korunný princ, čo on popiera. Podľa špeciálnej spravodajkyne Organizácie Spojených národov (OSN) Agnes Callamard však existujú dôveryhodné dôkazy, ktoré poukazujú na to, že korunný princ a ďalší piati vysokopostavení saudskoarabskí predstavitelia sú za vraždu osobne zodpovední.

Novinár sa podľa nej stal obeťou „úmyselnej a premyslenej popravy“, za ktorú je zodpovedná Saudská Arábia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Agnes CallamardDžamál ChášakdžíMuhammad bin Salmán
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov