V Ugande odložili debatu o zákone proti homosexuálom

Homosexuál
Foto: SITA/AP

KAMPALA 13. mája (WEBNOVINY) – Ugandský parlament v piatok odložil rozpravu o kontroverznom zákone proti homosexualite, podľa ktorého by hrozil za niektoré „zločiny“ homosexuálov aj trest smrti. Odsun spôsobil bojkot ženskej časti pléna, ktorá odchodom z rokovania zákonodarného zboru protestovala proti úplne inému návrhu. To, že parlament nestihol prerokovať zákon na tejto schôdzi, podľa viacerých poslancov znamená odklad hlasovania najmenej o niekoľko týždňov, možno aj mesiacov.

Podľa legislatívneho návrhu vplyvného poslanca ugandského parlamentu Davida Bahatiho by mali súdy vymerať trest smrti každému, kto má vírus HIV a dokážu mu homosexuálny styk. Smrť by hrozila aj tomu, komu dokážu „opakovaný homosexuálny styk“. Kto by sa previnil len raz, dostal by doživotie. Príbuzným či priateľom homosexuála, ktorí nenahlásia jeho správanie úradom, má hroziť sedemročné väzenie.

Organizácie bojujúce za práva homosexuálov tvrdia, že návrh zákona vznikol v hlavách ugandských poslancov po tom, ako krajinu navštívili predstavitelia radikálnych amerických kresťanských organizácií, ktoré presadzujú „liečbu“ homosexuality.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom