V USA je vírusom zika infikovaných takmer 300 tehotných žien

Komár
Foto: ilustračné, thinkstock

New York 21. mája (WebNoviny.sk) – U takmer 300 tehotných Američaniek sa po testovaní potvrdila prítomnosť vírusu zika. S odvolaním sa na údaje amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) o tom v noci nadnes informovala stanica BBC.

V Spojených štátoch sa tento vírus potvrdil u 157 tehotných žien a v oblastiach amerických teritórií jeho prítomnosť lekári zistili ďalším 122 ženám. Inštitút CDC zverejnil takúto štatistiku vôbec prvý raz. Americký prezident Barack Obama kritizoval v piatok Kongres za to, že odmietol v plnej miere podporiť jeho návrh na vyčlenenie špeciálnych zdrojov na financovanie boja s týmto ochorením. Varoval, že Spojené štáty môžu v budúcnosti čeliť omnoho „väčším problémom“.

Vírus zika, ktorý sa šíri komármi alebo sexuálnym kontaktom, vo väčšine prípadov vyvoláva iba neškodné príznaky podobné chrípke. Vírus afrického pôvodu, ktorý momentálne sužuje Latinskú Ameriku a karibskú oblasť, je však nebezpečný pre tehotné ženy, pretože ohrozuje plod a spôsobuje jeho degeneratívne zmeny.

Lekári ho spájajú s autoimunitnou chorobou Guillainov-Barrého syndróm, ktorá napáda periférne nervy mimo mozgu a miechy a spôsobuje dočasné ochrnutie, ako aj s akútnou roztrúsenou encefalomyelitídou (ADEM) napádajúcou mozog a miechu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama