V USA sa stal z lynčovania federálny zločin z nenávisti. Zákon za tento čin stanovuje aj poriadne vysoký trest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nancy Pelosi
Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová podpísala zákon Emmett Till Antilynching Act. Foto: SITA/AP

Americký prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý robí z lynčovania federálny zločin z nenávisti. Stalo sa tak po viac ako sto rokoch a 200 neúspešných pokusoch amerických zákonodarcov o presadenie takéhoto zákona. Páchateľom lynčovania hrozí až 30 rokov odňatia slobody.

Legislatíva, ktorú v marci jednohlasne schválil Senát a vo februári prešla s nadmernou väčšinou v Snemovni reprezentantov, je známa ako Emmett Till Antilynching Act. Nesie meno po afroamerickom tínedžerovi, ktorého zlynčovali v Mississipi v roku 1955, čo pomohlo podnietiť hnutie za občianske práva v USA. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vražda spáchaná davom

Lynčovanie je vražda spáchaná davom bez účasti súdu a právneho štátu. V 19. a 20. storočí naprieč Spojenými štátmi zlynčovali tisícky ľudí, prevažne Afroameričanov, ktorých belošské davy často vešali alebo mučili.

Podľa Equal Justice Initiative v období medzi rokmi 1877 – 1950 v USA zlynčovali zhruba 4 400 Afroameričanov. Účastníci lynčovaní boli často oslavovaní a konali beztrestne.

Smrť Floyda a Arberyho

Mnoho obhajcov rasovej spravodlivosti označilo smrť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel v Minneapolise pri neprimeranom zásahu polície v máji 2020, ako aj vraždu Ahmauda Arberyho, ktorého vo februári toho istého roku v štáte Georgia prenasledovali a zastrelili traja bieli muži, za novodobé lynčovanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe Biden