Demokrati prevezmú kontrolu v Snemovni reprezentantov, ich úspech vo voľbách je úderom pre Trumpa

Nancy Pelosi
Šéfka súčasnej demokratickej menšiny Nancy Pelosi. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 7. novembra 9:20

BRATISLAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) – Americkej Demokratickej strane sa v utorkových kongresových voľbách podľa všetkého podarilo po ôsmich rokoch získať väčšinu v Snemovni reprezentantov. Naopak, v Senáte si svoju väčšinu obhájili republikáni.

V Senáte boli úspešní republikáni

Podľa odhadov televízie CNN by demokrati mohli získať až 30 kresiel. Na to, aby prevzali kontrolu v Snemovni reprezentantov, pritom potrebovali najmenej 23. Ich úspech je úderom pre prezidenta a republikána Donalda Trumpa, keďže by teraz mohli začať vyšetrovania záležitostí jeho administratívy a podnikania, ale aj efektívnejšie blokovať jeho legislatívne plány, pripomína spravodajský portál BBC.

V Senáte zaznamenali úspech republikáni, ktorým sa pravdepodobne podarí rozšíriť ich súčasnú tesnú väčšinu o niekoľko kresiel. Republikánski kandidáti porazili súčasných demokratických senátorov v Indiane, Missouri a Severnej Dakote a na Floride.

Voľby ovládli ženy

Tohtoročné kongresové voľby ovládli ženy. O kreslo v Kongrese sa uchádzal rekordný počet žien, pričom len do Snemovne reprezentantov ich podľa agentúry AP kandidovalo 237. Voliči podľa prognóz do Snemovne poslali 99 kandidátok, čo je o 15 viac ako bol doterajší rekord.

Doteraz najmladšou kongresmankou sa pravdepodobne stane 29-ročná demokratka z New Yorku Alexandria Ocasio-Cortez. Prvými moslimskými kongresmankami budú demokratky Ilhan OImar z Minnesoty a Rashida Tlaib z Michiganu.

Demokratky Sharice Davids z Kansasu a Debra Haaland z Nového Mexika sú zase prvými ženami z radov pôvodných obyvateľov Ameriky, ktoré zvolili do Kongresu, pričom Davis je prvou otvorene homosexuálnou reprezentantkou z Kansasu.

Trump nazval voľby obrovským úspechom

Šéfka súčasnej demokratickej menšiny Nancy Pelosi sa na margo úspechu v Snemovni reprezentantov pred demokratickými podporovateľmi vyjadrila, že „zajtrajšok bude v Amerike novým dňom„.

Političke, ktorá sa zrejme opäť stane predsedníčkou Snemovne, už zagratuloval aj prezident Trump. Ten sám na voľby reagoval na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter pochvalou pre republikánov „Dnes v noci je to obrovský úspech. Ďakujem všetkým,“ napísal v tweete.

Voľby, ktoré sa konali približne v polovici aktuálneho prezidentského mandátu Donalda Trumpa, boli vo všeobecnosti považované za referendum o jeho osobe. Američania si vo voľbách vyberali zástupcov na všetkých 435 kresiel v Snemovni reprezentantov, a tiež na 35 z celkového počtu 100 kresiel v Senáte. Volili si tiež guvernérov v 36 z celkového počtu 50 štátov.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránok www.bbc.com a edition.cnn.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump