V USA vydražia Dylanove texty, patrí k nim vzácny exemplár

Bob Dylan
Bob Dylan Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – V newyorskom aukčnom dome Sotheby’s budú 24. júna dražiť texty piesní amerického hudobníka Boba Dylana. Fanúšikovia a fanúšičky si budú môcť kúpiť ceruzkou písaný text legendárnej skladby Like A Rolling Stone, pričom organizátori dražby predpokladajú, že sa predá za jeden až dva milióny dolárov (v prepočte približne 722-tisíc až 1,44 milióna eur).

„Ide o jediný známy exemplár finálnej verzie textu tejto zásadnej rockovej hymny,“ uviedli zástupcovia Sotheby’s a dodali, že štvorstranový text napísaný na papieroch s hlavičkou washingtonského hotela Roger Smith obsahuje aj frázy, ktoré Dylan nakoniec pri nahrávaní skladby v roku 1965 nepoužil.

Text dal do kaucie nemenovaný priaznivec z Kalifornie, ktorý ho v minulosti kúpil priamo od autora. Do dražby pôjde aj finálny dvojstranový text piesne A Hard Rain’s a-Gonna Fall. Ten by sa mal podľa predstaviteľov aukčného domu predať za 400-tisíc až 600-tisíc dolárov (zhruba 288-tisíc až 433-tisíc eur).

Video: Bob Dylan – Duquesne Whistle

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, sa narodil 24. mája 1941 v meste Duluth v štáte Minnesota. Prvú kapelu založil už na strednej škole.

V roku 1962 vydal debutový eponymný album, pričom v súčasnosti má na konte viac ako tridsať štúdiových nahrávok. Zatiaľ posledná s názvom Tempest vyšla predvlani v septembri.

Medzi Dylanove najznámejšie piesne patria aj napríklad Blowin‘ in the Wind, The Times They Are a-Changin’, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up in Blue, Knockin‘ on Heaven’s Door či Just Like a Woman. V roku 1988 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy, o tri roky neskôr si prevzal Grammy za celoživotný prínos.

V roku 2008 dostal Pulitzerovu cenu. Svojho jediného Oscara a jediný Zlatý glóbus dostal za pieseň Things Have Changed z filmu Skvelí chlapci (2000).

Americký magazín Rolling Stone zaradil pieseň Like A Rolling Stone na prvé miesto rebríčka 500 najlepších skladieb všetkých čias. Sedemdesiatdvaročný muzikant sa 27. júna predstaví v košickej Steel Aréne.

Promo Podnikám.sk Osaďanová raňajky
Foto: Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bob Dylan