V utorok sa začne posledná predprázdninová schôdza NR SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Parlament
NR SR Foto: SITA

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – V utorok 28. júna sa poslanci Národnej rady SR stretnú na poslednej predprázdninovej schôdzi. Čaká na nich bohatý program, venovať sa budú rušeniu tzv. Mečiarovych amnestií, priestupkovej imunity, zmene Zákonníka práce, novelizácii ústavy aj škrtaniu sociálnych výhod pre nepracujúcich rodičov.

Hneď na úvod sa koaliční zákonodarcovia pokúsia opätovne schváliť novely vrátené prezidentom Ivanom Gašparovičom – o prokuratúre, o používaní jazykov národnostných menšín a novelu tlačového zákona. Poslanci budú opäť hlasovať aj o zrušení zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorým vláda Roberta Fica chcela posilniť postavenie slovenských dodávateľov pri rokovaní s obchodnými reťazcami. Všetky tieto právne predpisy vyplývajú z programového vyhlásenia vlády.

Koaliční poslanci sa pokúsia o zrušenie svojej vlastnej priestupkovej imunity, podporu tomuto návrhu deklaruje celá vládna štvorka. Problematickejšie bude zrušenie amnestií, ktoré udelil Vladimír Mečiar v roku 1998 ako zastupujúci prezident. Návrh tohto ústavného zákona je už v druhom čítaní, na definitívne schválenie však bude potrebných najmenej 90 hlasov, ktoré v parlamente bez poslancov Smeru-SD nemožno získať. V prvom čítaní zo sociálnych demokratov za zákon hlasoval len Ján Počiatek.

Podľa niektorých indícií by sa niekoľko poslancov za Smer-SD mohlo dohodnúť na podpore zrušenia amnestií výmenou za podporu novely ústavy zo strany koalície. Smer-SD chce novelou dosiahnuť, aby Ústava SR výslovne uvádzala, že Slovensko uznáva len menšinové práva získané na individuálnom základe.

Blízko k schváleniu je zmena vo vyplácaní rodičovských príspevkov a príplatkov k príspevkom pri narodení dieťaťa. Podľa návrhu poslancov za SDKÚ-DS a SaS by nepracujúci rodičia mali nárok len na polovicu rodičovského príspevku, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa by nedostali vôbec. Podľa pôvodného návrhu by boli sankcionovaní tí rodičia, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku neodpracovali spolu minimálne 270 dní. Pravidlo sa nemá vzťahovať na študentov vysokých škôl a ľudí, ktorí v sledovanom období ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole. Takýto návrh považuje viacero mimovládnych organizácií za diskriminačné, rasistické a v demokratickej spoločnosti neprijateľné.

Minister práce Jozef Mihál (SaS) príde do parlamentu obhajovať svoju novelu Zákonníka práce, diskusia o ňom bola zápalistá už v prvom čítaní. Viera Tomanová (Smer-SD) a Július Brocka (KDH) chcú do zákonníka pridať aj zákaz maloobchodného predaja, minister však s takýmto krokom nesúhlasí. Rozpory v koalícii vládnu aj pri niektorých poslaneckých návrhoch, o ktorých sa bude rokovať. Kresťanskí demokrati na predchádzajúcej schôdzi presadili zákaz výherných automatov v krčmách s pomocou opozície, keďže s navrhnutým znením nesúhlasia poslanci za SaS.

Parlament
Ilustračné foto Národná rada SR

Koalícia a opozícia sa nezhodujú na tom, ako a kedy zrušiť regulované nájomné. Podľa vládneho návrhu, ktorým sa budú poslanci zaoberať, by vlastníci reštituovaných bytov mohli od septembra zvyšovať regulované nájomné o 20 percent ročne. Po ukončení regulácie naplánovaného na rok 2017 by mohli byty prenajímať za trhové nájomné alebo ich využívať podľa vlastných predstáv. Vláda plánuje problém riešiť aj dotáciami pre tých nájomcov, ktorí si po skončení regulácie nebudú môcť dovoliť získať komerčné náhradné bývanie. Dotáciu bude možné poskytnúť na obstaranie náhradných bytov či pozemkov.

Vláda aj opozičný Smer-SD do parlamentu predložili vlastné návrhy na zmeny v dôchodkovom sporení. Súčasťou vládnej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení je napríklad návrh, aby od 1. apríla 2012 zanikli garancie v súčasných rastových a vyvážených fondoch. Jediným garantovaným fondom by tak mal zostať súčasný konzervatívny fond. Ak bude chcieť sporiteľ v rastovom alebo vyváženom fonde zostať v garantovanej schéme, musí najneskôr do 1. apríla budúceho roka prestúpiť do dlhopisového, súčasného konzervatívneho fondu. Zároveň sa má opäť zaviesť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera. Smer chce naopak ponechať dobrovoľný vstup a predĺžiť lehotu na vstup zo šesť mesiacov na obdobie až do 33 rokov, či ponechať garancie vo všetkých súčasných fondoch. Sporitelia by podľa návrhu Smeru však mali mať možnosť investovať svoje úspory do dvoch nových fondov, oba by mali byť bez garancií a boli by určené pre sporiteľov s väčším sklonom k riziku.

Parlament
Foto: SITA/Michal Burza

S vlastnými návrhmi opäť prišli do parlamentu aj poslanci zo skupiny Obyčajní ľudia. V novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov navrhujú, aby sa poslancom krátili platy o 90 percent sumy, ktorú zarobia v iných volených funkciách či štátnych inštitúciách. Prostredníctvom úpravy zákona o voľbách do Národnej rady SR tiež presadzujú, aby do parlamentu mohli kandidovať ľudia aj mimo kandidátky politických strán. Podpora pre tento návrh je však marginálna.

Dôvod na radosť pri pohľade na program schôdze zrejme nemajú prevádzkovatelia hazardných hier, poslanci za KDH aj vláda sa im chystajú sťažiť podnikanie. Poslanci chcú z krčiem vyhnať hracie automaty, nachádzať by sa mohli len v herniach so zákazom fajčenia a podávania alkoholických nápojov. Vláda chce zasa zvýšiť odvody z výherných automatov a videohier do štátneho rozpočtu.

Viacero návrhov na program schôdze predseda parlamentu Sulík opäť nezaradil. Podobne ako na ostatnej sa do programu nedostali návrhy Smeru-SD na zníženie DPH, na zavedenie bankovej dane ani na zmäkčenie zákona o štátnom občianstve. Dôvodom je, že zatiaľ neuplynula polročná lehota, ktorú predpisuje rokovací poriadku. Podobne obišla novela, ktorou chcú poslanci za SaS presadiť častejšie zverovanie detí do striedavej starostlivosti. Jedna z predkladateliek zákona Jana Kiššová však tvrdí, že sa ešte pokúsi o dodatočné zaradenie tohto bodu na program schôdze.

Poslanci z výboru pre financie a rozpočet si chcú tiež posvietiť na proces rekonštrukcie bratislavského zimného štadióna. V programe je návrh, aby Najvyšší kontrolný úrad vykonal kontrolu financovania tejto stavby.

Dvadsiata schôdza Národnej rady SR sa začne 28. júna, tradične v utorok o 13:00. Navrhnutý program obsahuje spolu 84 bodov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján PočiatekJana KiššováJozef MihálJúlius BrockaViera TomanováVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky