V úvode NHL hviezdili Hossa a Kopecký

Kopecký

NEW YORK 8. októbra (WEBNOVINY) – V piatich štvrtkových zápasoch, ktorými sa začal 93. ročník zámorskej hokejovej NHL, sa predstavilo trio slovenských hokejistov. Výborný vstup do sezóny sa podaril obom Slovákom v drese obhajcu Stanleyho pohára klubu Chicago Blackhawks. Marián Hossa na ľade Colorada už v 5. min prihrával v presilovke Bickellovi na úvodný gól stretnutia. „Lavíny“ však v druhej tretine stav otočili a v 34. min po góle Paula Šťastného už viedli 3:1. Vtedy do útoku opäť zavelil Marián Hossa a v 39. min po prihrávke Tomáša Kopeckého znížil na 2:3. „Jastrabom“ sa podarilo dokonca vyrovnať v 51. min, keď na presilovkový gól Sharpovi opäť asistoval Kopecký. Dva body pre Colorado však v predĺžení vybojoval svojim druhým gólom Paul Šťastný, ktorý sa stal aj prvou hviezdou stretnutia. Honor tretej hviezdy zápasu pripadol Mariánovi Hossovi, ktorý strávil na ľade 21:33 min, pripísal si jeden plusový bod a na Andersona vyslal tri strely. Kopecký odohral 19:37 min, získal rovnako jeden plusový bod a strelecky bol ešte aktívnejší ako jeho krajan Hossa, keď na bránku Avalanche vystrelil päťkrát.

Štatistiky slovenských hokejistov v základnej časti kanadsko-americkej NHL 2010/11 (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút) – stav k 8. októbru 2010:

1. Marián Hossa (Chicago) 1 1 1 2 +1 3 0

2. Tomáš Kopecký (Chicago) 1 0 2 2 +1 5 0

3. Andrej Meszároš (Philadelphia) 1 0 0 0 0 1 2

Na rozdiel od dvojice chicagských útočníkov sa obranca Andrej Meszároš do kanadského bodovania nezapísal, no jeho Philladelphia dokázal vybojovať cenné víťazstvo 3:2 na ľade šampióna spred roka Pittsburgh Penguins. Meszároš strávil na ľade 17:19 min, na Fleuryho vyslal jednu strelu a v poslednej tretine inkasoval dvojminútový trest za hrubosť. Paradoxne, počas Meszárošovho vylúčenia strelil jeho spoluhráč Claude Giroux v novej pittsburghskej aréne Consol Energy Center víťazný gól stretnutia. V bráne minuloročného vicemajstra sa vo svojom prvom zápase v NHL predstavil 22-ročný Sergej Bobrovskij, najmladší brankár „letcov“ v histórii klubu v otváracom zápase. Na konto si pripísal 29 zneškodnených striel. „Nebol to žiadny mimoriadny zápas, nebol som ani nervózny. Bol som na to pripravený,“ povedal po stretnutí mladý Rus, ktorému vôbec neprekážalo, že proti nemu nastúpili hráči ako Crosby a Malkin. „Nezáležalo na tom, či to bol jeden alebo druhý. Len som sa plne sústredil na hru a istil každý chytený puk“, uzavrel Bobrovskij.

Ďalším úspešným debutantom NHL vo štvrtkových nočných stretnutiach bol Jordan Eberle. Útočník Edmontonu sa prezentoval dvoma presnými zásahmi v domácom zápase s Calgary. Jeden gól sa mu podarilo streliť v oslabení, druhý v presilovke. Hostia dokázali odolávať tlaku prvé dve tretiny, no na začiatku tretej ich snahu zmeniť vývoj duelu zmrazili Oilers troma rýchlymi gólmi v priebehu piatich minút. Calgary nedokázalo streliť ani gól a v prvom meraní síl tak prehralo 0:4. Nikolaj Chabibulin si v bráne Edmontonu po 37 chytených strelách pripísal prvú tohtosezónnu nulu.

Výrazne prebudovanému kádru Toronta sa podarilo prvýkrát po desiatich rokoch vyhrať otvárací duel sezóny, keď si na domácom ľade poradili tesne s tímom z Montrealu 3:2. Úspech „javorových listov“ možno pripísať aj faktu, že z minuloročnej zostavy Toronta proti Canadiens sa vo štvrtok v noci predstavilo iba šesť hráčov. Montreal sa musel zaobísť bez najlepšieho hráča vlaňajšieho play-of Mika Cammalleriho a dvojice obrancov Andrej Markov, Roman Hamrlík.

Poradie v kanadskom bodovaní v základnej časti zámorskej hokejovej NHL 2010/11 – stav k 08. októbru 2010:

10. TOMÁŠ KOPECKÝ (Chicago) 1 0 2 2

Poznámka: Za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Poradie najlepších strelcov: 1. Brandon Sutter (Carolina) a Paul Šťastný (Colorado) po 2 góly, 3. Jordan Eberle (Edmonton), Marián Hossa, Patrick Sharp (obaja Chicago), Matt Duchene, Chris Stewart (obaja Colorado), Matt Cullen (Minnesota), Jussi Jokinen (Carolina), Tim Brent (Toronto) všetci po 1 gól

Otvárací duel ročníka sa hral v Helsinkách, kde Carolina zdolala Minnesotu 4:3. Prvý gól novej sezóny strelil po snahe fínskeho kapitána Wild Mikka Koiva Guillaume Latendresse, Minnesota však svoj náskok neudržala. Dvoma gólmi sa v stretnutí prezentoval Brandon Sutter. Na radosť fínskych fanúšikov sa presadil aj Jussi Jokinen, ktorý strelil pri presilovke o dvoch hráčov v 31. min dôležitý gól na 3:2. V hľadisku Jokinena povzbudzovalo 30 priateľov a rodinných príslušníkov. „Zo začiatku nám to nešlo a prvých 10 minút sme boli nervózni. Neskôr to z nás opadlo, zmobilizovali sme sa a v druhej tretine sa nám darilo hlavne herne. Súper má dve dobré formácie smerom dopredu, ale ich obrana je slabšou stránkou. Práve to sme využili a vyvíjali tak tlak na ich obrancov,“ naznačil kľúč úspechu Caroliny rodák z Kalajoki Jussi Jokinen. Hurricanes týmto triumfom podporili svoju ambíciu vymazať spomienku na minuloročný nevydarený úvod sezóny, keď z prvých osemnástich stretnutí zvíťazili iba vo dvoch. „V tejto lige sú všetko kvalitné tímy. Ak im dáte šancu skórovať trikrát po sebe, potom musíte poriadne zabrať, aby ste stratu dohnali. Bojovali sme, ale urobili sme aj zopár chýb. V niektorých chvíľach nás prekorčuľovali a týmto sme im ponúkali príležitosti,“ skonštatoval po nevydarenom úvodnom súboji tréner Wilds Todd Richards.

Výsledky štvrtkových zápasov 93. ročníka zámorskej hokejovej NHL:

Minnesota – Carolina 3:4 (1:1, 1:3, 1:0) – hralo sa v Helsinkách

Góly: 4. Latendresse (M. Koivu, Brodziak), 30. Cullen (Havlát), 57. Burns (Miettinen, Cullen) – 20. B. Sutter (J. Jokinen, McBain), 26. Babčuk (E. Cole, Dalpe), 32. J. Jokinen (Corvo, Pitkänen), 39. B. Sutter (Dwyer, Gleason)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:31, brankári: N. Bäckström – C. Ward. Diváci: 12 355.

Colorado – Chicago 4:3 po predĺžení (1:1, 2:1, 0:1 – 1:0)

Góly: 17. Stewart, 27. Duchene (Foote, Cumiskey), 34. P. Šťastný (Liles, Stewart), 64. P. Šťastný (Duchene, Liles) – 5. Bickell (MARIÁN HOSSA, Brouwer), 39. MARIÁN HOSSA (Sharp, T. KOPECKÝ), 51. Sharp (T. KOPECKÝ, Toews). Vylúčení: 7:3 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:38, brankári: Anderson – Turco. Diváci: 18 007.

Pittsburgh – Philadelphia 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)

Góly: 41. Kennedy (Martin, Letang), 46. Goligoski (Z. Michálek, Kunitz) – 23. Briere (Richards, Leino), 38. Betts (Powe, Vanriemsdyk), 45. Giroux. Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 31:27, brankári: Fleury – Bobrovsky. Diváci: 18 289.

Toronto – Montreal 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Góly: 7. Brent (Phaneuf), 9. Kessel (Bozak, Komisarek), 42. MacArthur (Kuľomin, Grabovskij) – 13. Boyd, 43. Halpern (Lapierre, Pouliot). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:28, brankári: Giguere – Price. Diváci: 19 646.

Edmonton – Calgary 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Góly: 10. Brule (Ryan Whitney), 42. Eberle (Vandermeer), 43. Hemský (Gagner, Šmíd), 46. Horcoff (Eberle, Ryan Whitney). Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Jones, Peckham, Fraser, MacIntyre – Meyer, Jackman, Sutter, Ivanans všetci na 5 min za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 33:37, brankári: Chabibulin – Kiprusoff. Diváci: 16 839.

Viac k osobe Andrej MarkovAndrej MeszárošChris StewartClaude GirouxMarián HossaNikolaj ChabibulinPaul StastnyRoman hamrlíkSergej BobrovskijTomáš Kopecký