V úvode SP v behu na lyžiach triumfovali Nóri

Beh na lyžiach

BEITOSTÖLEN 21. novembra (SITA) – V úvodných pretekoch novej sezóny Svetového pohára v behu na lyžiach v nórskom Beitostölene si prvenstvá v kategórii žien i mužov vybojovali domáci reprezentanti. Medzi ženami na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom suverénnym spôsobom triumfovala skúsená 29-ročná štvornásobná majsterka sveta Marit Björgenová. V dramatických pretekoch mužov na 15 kilometrovej trati prekvapujúco dominoval 24-ročný Ronny Andre Hafsaas. Slováci nebodovali. Medzi mužmi bol najlepší Ivan Bátory, ktorý skončil na 54. mieste, v kategórii žien Katarína Johansen, ktorú klasifikovali na 87. priečke. V nedeľu sú v Beitostölene na programe preteky štafiet, v ktorej sa slovenskí muži pokúsia splniť nominačný limit pre štart na februárových zimných olympijských hrách vo Vancouveri.

Najskôr na päťkilometrový okruh vybehli ženy. Suverénne si počínala domáca Nórka Marit Björgenová. Od štartu nasadila strhujúce tempo a jej súperky od úvodného medzičasu za ňou zaostávali. Pre 29-ročnú členku strieborných štafiet zo ZOH 2002 v Salt Lake City a 2006 v Turíne a štvornásobnú majsterku sveta to bolo už 32. individuálne prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus v kariére. V cieli mala nakoniec pred druhou Charlotte Kallovou zo Švédska bezmála polminútový náskok. Bronz si vybojovala ďalšia švédska bežkyňa Anna Haagová. Obhajkyňa minuloročného celkového prvenstva v seriáli SP Poľka Justyna Kowalczyková skončila dvanásta.

Z dvojice Sloveniek v 91-člennom štartovom poli sa viac darilo skúsenej 33-ročnej Kataríne Johansen, ktorá skončila osemdesiata siedma. Jej o 11 rokov mladšia reprezentačná kolegyňa Katarína Garajová obsadila 89. miesto.

Medzi mužmi na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom to bolo oveľa dramatickejšie. Nečakaným víťazom sa stal domáci Nór Ronny Andre Hafsaas. Dvadsaťštyriročný bežec iba druhýkrát v kariére štartoval v pretekoch o krištáľový glóbus. Počínal si však ako skúsený borec. Na medzičasoch sa od začiatku pohyboval v desiatke najlepších, neuveriteľným zrýchlením na poslednom dvojkilometrovom úseku sa nakoniec prepracoval k senzačnému úspechu. Druhá priečka patrila skúsenému Francúzovi Vincentovi Vittozovi, ktorý za víťazom zaostal o dve desatiny sekundy. Bronzový Mati Heikkinen z Fínska bol pomalší o 6,6 s. O mimoriadnej vyrovnanosti svedčí aj to, že prvých 28 pretekárov sa zmestilo do jedinej minúty, viacerých pretekárov v cieli delili iba zlomky sekundy. Obhajca minuloročného celkového prvenstva vo SP Švačiar Dario Cologna skončil dvadsiaty.

Ani jednému z trojice Slovákov v 103-člennom štartovom poli sa nepodarilo dostať na bodované priečky. Najlepšie si počínal Ivan Bátory, ktorý za víťazom zaostal o 1:47,7 min a obsadil 54. miesto. Hneď za ním na 55. priečke skončil presne o sekundu pomalší Martin Bajčičák, Michala Maláka klasifikovali na 79. pozícii. „Nezvládol som to technicky. Trať bola zľadovatená, nemohol som na nej vyžiť svoju najsilnejšiu stránku – silu nôh. Lyže boli veľmi dobre pripravené, zlyhal som ja. Z výkonu i výsledku som sklamaný,“ uviedol po pretekoch pre agentúru SITA Martin Bajčičák.

V nedeľu sú v Beitostölene na programe štafety žien na 2x2x5 km a mužov 2x2x10 km klasickou a voľnou technikou. K spomínanému triu slovenských reprezentantov sa pridá talentovaný 21-ročný Peter Mlynár a spoločne sa pokúsia splniť nominačné kritérium Slovenského olympijského výboru (SOV) pre štart na zimných olympijských hrách vo Vancouveri – skončiť v redukovanom poradí do 13. miesta.

Výsledky – beh voľnou technikou s intervalovým štartom:

ŽENY – 10 km: 1. Marit Björgenová (Nór.) 24:48,3 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +29,7 s, 3. Anna Haagová(Švéd.) +37,2, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +51,5, 5. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +57,3, 6. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +58,2, 7. Natalia Korostelevová (Rus.) +1:09,5, 8. Ariana Follisová (Tal.) +1:10,9, 9. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +1:19,6, 10. Irina Chazovová (Rus.) +1:25,0, … 12. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:39,3 … 87. Katarína Johansen +5:32,4, 89. Katarína Garajová (obe SR) +6:14,4

MUŽI – 15 km: 1. Ronny Andre Hafsaas (Nór.) 34:42,1 min, 2. Vincent Vittoz (Fr.) +0,2 s, 3. Mati Heikkinen (Fín.) +6,6, 4. Petter Northug (Nór.) +11,7, 5. John Anders Gaustad (Nór.) +13,1, 6. Geir Ludvig Aasen (Nór.) +16,3, 7. Alexander Legkov (Rus.) +20,8, 8. Johan Olsson (Švéd.) +22,9, 9. Marcus Hellner (Švéd.) +23,4, 10. Remo Fischer (Švajč.) +26,0, … 20. Dario Cologna (Švajč.) +48,2, … 54. Ivan Bátory +1:47,7, 55. Martin Bajčičák +1:48,7, 79. Michal Malák (všetci SR) +2:44,2

Poradie vo SP po prvých pretekoch (z 32 naplánovaných):

ŽENY: 1. Marit Björgenová (Nór.) 100 bodov, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) 80, 3. Anna Haagová(Švéd.) 60, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 50, 5. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 45, 6. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) 40, 7. Natalia Korostelevová (Rus.) 36, 8. Ariana Follisová (Tal.) 32, 9. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 29, 10. Irina Chazovová (Rus.) 26, … 12. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 22

MUŽI: 1. Ronny Andre Hafsaas (Nór.) 100 bodov, 2. Vincent Vittoz (Fr.) 80, 3. Mati Heikkinen (Fín.) 60, 4. Petter Northug (Nór.) 50, 5. John Anders Gaustad (Nór.) 45, 6. Geir Ludvig Aasen (Nór.) 40, 7. Alexander Legkov (Rus.) 36, 8. Johan Olsson (Švéd.) 32, 9. Marcus Hellner (Švéd.) 29, 10. Remo Fischer (Švajč.) 26, … 20. Dario Cologna (Švajč.) 11