V. Williamsová vďaka Kuznecovovej do semifinále na

DAUHA 30. októbra (WEBNOVINY) – Po Serene Williamsovej postúpila do semifinále dvojhry na 39. MS WTA Tour tenistiek v katarskej Dauhe (27. októbra – 1. novembra, dotáci 4,55 milióna USD, tvrdý povrch Flexipave vonku) zo základnej Hnedej skupiny aj jej staršia sestra Venus. Rozhodlo o tom druhé stretnutie piatkového programu, v ktorom Ruska Svetlana Kuznecovová zdolala svoju krajanku Jelenu Dementievovú v repríze finále newyorských US Open 2004 za 75 minút hladko 6:3, 6:2.

Obhajkyňa trofeje V. Williamsová obsadila v Hnedej skupine 2. miesto práve za sestrou Serenou, ktorá ako jediná triumfovala zatiaľ vo všetkých svojich tohtotýždňových vystúpeniach v Khalifa International Tennis Complexe. Skúsená Venus Williamsová postúpila medzi najlepšie štyri hráčky na MS WTA Tour vo všetkých štyroch prípadoch (1999, 2002, 2008, 2009), keď sa na šampionát prebojovala, a vlani dokonca potom aj celkovo triumfovala. Dementievová aktuálnou prehrou spadla až na posledné 4. miesto, keď ju predstihla práve krajanka Kuznecovová.

Dvadsaťštyriročná petrohradská rodáčka Kuznecovová bola už pred piatkom bez šance na postup a ani na piaty pokus sa na tomto “výberovom” ženskom turnaji nedostala zo základnej skupiny do semifinále. Aspoň zastavila svoju sériu prehier medzi elitou na hodnote 10 a zarobila si 100 000 USD k rovnakému štartovnému. Dementievová bola pri deviatich účastiach na MS WTA Tour v semifinále dvakrát (2000 a 2008).

Po vyrovnanom úvode začala Kuznecovová ťažiť z tradičnej bolesti svojej súperky – slabého servisu. V šiestom geme mladšia z ruského dua prvýkrát brejkla svoju súperku, ktorá jej k tomu dopomohla dvojchybou. Vzápätí šampiónka tohtoročného Roland Garros čistou hrou zvýšila na 5:2 a mohlo byť aj 6:2, ibaže tri setbaly pri podaní Dementievovej ešte nevyužila. Štvrtý však už pri svojom servise áno a za 38 minút položila ziskom prvého setu základ víťazstva. To sa potom zrodilo až príliš hladko. Držiteľka zlata z vlaňajších pekinských OH Dementievová začala kopiť zbytočné chyby nielen pri podaní (7 dvojchýb) a proti koncentrovanej súperke v druhom sete uhrala už len dva gemy. Kuznecovová premenila pri svojom servise prvý mečbal esom, tretím v tomto geme.

V záverečnom treťom zápase piatkového programu nastúpia proti sebe v Bielej skupine Bieloruska Viktoria Azarenková a poľská náhradníčka Agnieszka Radwanská, ktorá hrá za odstúpivšiu Rusku Veru Zvonarevovú (tá predtým nahradila svoju krajanku Dinaru Safinovú). Ak Azarenková zvíťazí, postúpi do semifinále na úkor Dánky Caroline Wozniackej. Istou semifinalistkou z Bielej skupiny je už Srbka Jelena Jankovičová.

Hnedá skupina:

Svetlana Kuznecovová (3-Rus.) – Jelena Dementievová (5-Rus.) 6:3, 6:2 za 75 minút