V závere roka pribudli v Bratislave nové kancelárie

Bratislava

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Ku koncu minulého roka dosiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave približne 1,446 mil. metrov štvorcových.

Ako vyplýva z informácií Bratislava Research Forum (BRF), ktoré tvoria realitné a poradenské spoločnosti Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a Jones Lang LaSalle, v závere roka pribudlo 6,9 tis. metrov štvorcových nových kancelárskych plôch. Spoločnosť Vara Group totiž dokončila prvú fázu multifunkčného centra Trinity s administratívnou plochou 3 371 štvorcových metrov na Plynárenskej ulici v Bratislave. Firma Microstep zase v závere roka skolaudovala vlastnú budovu na Vajnorskej ulici, z ktorej 3,5 tis. metrov štvorcových ponúka na komerčný prenájom.

„Miera neobsadenosti sa z pôvodných 10,8 % v treťom kvartáli minulého roku zvýšila o 0,4 %. Mierny nárast je spôsobený najmä prírastkom nových kancelárskych budov, ktoré neboli pri kolaudácii plne prenajaté,“ konštatuje v správe BRF. Objem transakcií dosiahol vo štvrtom kvartáli uplynulého roku výmeru 32,2 tis. metrov štvorcových. Medziročne ide o pokles o takmer 40 %, no medzikvartálne stúpol o 52 %. Takmer polovicu transakcií tvorili renegociácie, nové nájomné zmluvy mali 51-percentný podiel. V závere roka dominovali na trhu transakcie spoločností z odvetvia IT v objeme 20 tis. metrov štvorcových a profesionálnych služieb s rozlohou 2 407 metrov štvorcových.

Celkovo sa v roku 2011 uzatvorili na bratislavskom trhu kancelárií transakcie s výmerou takmer 99 tis. metrov štvorcových, čo v medziročnom porovnaní znamená pokles o 35,5 %. Nové zmluvy predstavovali 61,2 % z celkového objemu a renegociácie tvorili 38,8 %. Trhu vlani dominoval IT segment, ktorý si celkovo prenajal kancelárske priestory o rozlohe približne 45 tis. metrov štvorcových.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom