V Žiline vznikol nový unikátny a moderný kultúrny priestor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Schneider Electric

BRATISLAVA 19. apríla (WBN/PR) – Rekonštrukcia brownfieldov je na Slovensku stále malým sviatkom. Obvykle investori staré priemyselné haly či priestory búrajú a stavajú nové. Eventová agentúra SpicyBrown sa však rozhodla dať starej hale z roku 1975 druhú šancu. Masívna architektonická a aj technologická rekonštrukcia premenila halu na moderný priestor, určený na koncerty, eventy, či svadby.

Funkcia priestoru je podmienená technológiami

Eventová agentúra SpicyBrown mala vo funkcii objektu s výstižným názvom Event House od začiatku jasno, čo uľahčilo prácu architektom a dodávateľom. „Kultúrne podujatia kladú veľké nároky na technológiu budovy. Objekt musí byť pripravený na vysoké požiadavky na osvetlenie, zvuk, vzduchotechniku či vykurovanie,“ hovorí Denisa Hasaj zo spoločnosti Schneider Electric, ktorá na stavbu dodávala elektroinštalácie. Okrem funkčnosti a energetickej efektívnosti objektu samozrejme záleží aj na estetike. „Hala má okrem nového technického zariadenia aj nové podlahy, okná, strechu, omietky a fasádu. Keďže ide o reprezentatívny priestor, okrem funkčnosti hrala pri rekonštrukcii dôležitú úlohu estetika,“ hovorí Pavol Sirotný, majiteľ agentúry SpicyBrown. Estetické kritérium zohralo úlohu aj pri výbere detailov. „Architektonické riešenie by bolo škoda skaziť nevhodnými detailmi. Budova je preto vybavená vypínačmi, zásuvkami a stmievačmi Merten, ktoré ladia so štýlom budovy a majú veľký počet funkcií,“ hovorí Denisa Hasaj zo Schneider Electric.

Na prvom mieste je spoľahlivosť a bezpečnosť

Hala s rozlohou 1 700 štvorcových metrov je rozčlenená na tri sály, ktoré majú kapacitu od 120 do 820 ľudí v závislosti od usporiadania stolov a sedenia. Sály je možné využiť samostatne, ale aj spojené do jedného celku. V prípade pekného počasia je možné si prenajať aj vonkajšiu „chill out zónu“. Pre nájomcov je k dispozícii inventár a mobiliár pre všetky príležitosti. V máji sa napríklad v hale chystá koncert slovenského rappera. „Pri koncertoch je nutná vysoká úroveň spoľahlivosti a bezpečnosti elektroinštalácií. Práve preto sú v budove nainštalované ističe a prúdové chrániče najnovšieho typu Acti9. Umožňujú jednoduchú integráciu s akýmkoľvek riadiacim systémom v budove. Vďaka funkcii VisiTrip je možné rýchlo vyhľadať prípadnú poruchu a skrátiť tak čas výpadku na minimum. Funkcia VisiSafe zasa zaručuje bezpečnosť prevádzkových zásahov,“ hovorí Petr Bohušík, odborník zo Schneider Electric. Dodáva, že pri budovách tohto typu je veľkou otázkou aj energetická efektívnosť. Na meranie spotreby energie preto slúži špeciálna elektronická jednotka spúšte Micrologic E, vďaka ktorej vie majiteľ budovy zistiť, kde presne a koľko energie spotrebúva a ako by mohol zvýšiť efektivitu spotreby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Schneider Electric