Foto: Kiska na oslavách SNP vyzval, aby sme vyhnali fašistov z verejného života

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska počas prejavu v rámci osláv 73. výročia Slovenského národného povstania v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2017. Foto: SITA/Jakub Julény

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WebNoviny.sk) – „V dnešný deň pred 73 rokmi odvážni muži a statočné ženy povstali proti okupantom aj proti domácemu bábkovému režimu. Režimu, ktorý nacistickej a fašistickej ideológii verne slúžil. Hrdinovia Slovenského národného povstania pochopili, že už nie je možné viac ustupovať pred zlom,“ uviedol na otvorení osláv Slovenského národného povstania (SNP) prezident Andrej Kiska a dodal, že vďaka hrdinom povstania si porážku fašizmu a nacizmu každý rok pripomíname so vztýčenou hlavou.

Prezident vyzval k zodpovednosti

Ako Kiska dodal, je pre neho cťou pripomínať si 73. výročie vypuknutia SNP. Vo svojom príhovore k občanom vyzval aj k zodpovednosti v nadchádzajúcich voľbách do krajských samospráv.

„Tohtoročné voľby by sa mohli stať voľbami, v ktorých sa postavíme proti ideológii zla. Voľbami, v ktorých vyženieme fašistu z úradu tu, v Banskej Bystrici, odmietneme jeho kandidáta v Nitrianskom a ďalších krajoch,“ povedal prezident.

Treba čerpať z hodnôt udalostí SNP

V súčasnosti sa podľa neho nemusíme nepriateľovi postaviť so zbraňou v ruke a nemusíme ani čeliť vojenskej presile. „Stačí, keď budeme skutoční občania, keď pôjdeme v novembri voliť a vyberieme si nefašistického kandidáta,“ vyzval Kiska.

„Je nás viac a dokážeme ich poraziť. Môžeme pritom čerpať zo sebavedomia, odvahy a hodnôt Slovenského národného povstania,“ dodal na záver prezident Kiska.

Dvojdňové oslavy 73. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici sa začali už v pondelok 28. augusta večer koncertom banskobystrickej Štátnej opery. Samotné oslavy začali v preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska