V4 nechce viac moci pre EK v rámci jadrovej bezpečnosti

Fico orban
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán na TB po rokovaní v rámci stretnutia krajín V4 o aktuálnych otázkach spolupráce v oblasti obrany a bezpečnostnej politiky a ďalších témach. Budapešť, Maďarsko, 14. október 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Krajiny V4, ktorých predstavitelia sa v pondelok stretli v Budapešti, nechcú, aby mala Európska komisia (EK) silnejšie kompetencie v oblasti jadrovej bezpečnosti.

V metropole Maďarska sa premiéri štátov V4 dohodli na spoločnom postoji k návrhu zmeny smernice o jadrovej bezpečnosti, ktorou chce Európska komisia zvýšiť jadrovú bezpečnosť v Európskej únii a minimalizovať tak riziká možnej jadrovej katastrofy.

„Nevieme si predstaviť, že by Európska komisia prevzala významnejšie právomoci v oblasti jadrovej bezpečnosti, toto patrí do národnej suverenity a príslušných medzinárodných organizácií. Takýto presun kompetencií by viedol k ďalšej politizácii v tejto oblasti,“ vyhlásil po rokovaní predsedov vlád slovenský premiér Robert Fico. Ako povedal, krajiny V4 nesúhlasia s touto zmenou v takom tempe a v takom obsahu, v akom je pripravená.

Slovensko podľa Roberta Fica odmieta politizáciu výroby elektrickej energie z jadra, ktorú začíname pociťovať na pôde EÚ. „Rešpektujeme krajiny, ktoré jadro nevyužívajú, ale očakávame, že tieto štáty budú rešpektovať to, že my jadro používame,“ dodal Fico. „Každá krajina má právo vybrať si taký mix, aký považuje za správny,“ poznamenal.

Obrazom: Robert Fico s premiérmi V4 v Budapešti

„Všetci podporujeme jadrovú energiu, ide o dôležitú vec a ani v budúcnosti sa bez nej európska ekonomika nezaobíde,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Podľa Orbána má každá krajina právo na to, aby svoju energiu získavala zo zdrojov, ktoré vyhovujú jej špecifikám. EÚ nesmie príliš regulovať túto oblasť, doplnil. O vzájomnej podpore v oblasti energetiky hovoril aj český premiér Jiří Rusnok a poľský predseda vlády Donald Tusk.

Premiéri sa v spoločnom vyhlásení dohodli aj na tom, že vypracujú spoločnú obrannú stratégiu, každoročne usporiadajú spoločné vojenské cvičenie a vytvoria spoločnú bojovú jednotku V4. Fungovať by mala od roku 2016. Od budúceho roka V4 zvýši rozpočet Medzinárodného vyšehradského fondu na osem mil. eur.

Video: V4 nesúhlasí s väčšími právomocami EK v oblasti jadrovej bezpečnosti

Video: Premiér odcestoval do Budapešti na stretnutie premiérov V4

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskJiří RusnokRobert FicoViktor Orbán
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka