Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V4
Zľava: Premiéri krajín Visegrádskej štvorky Beata Szydlo (Poľsko),Viktor Orbán (Maďarsko), Bohuslav Sobotka (Česká republika) a Robert Fico (Slovensko). Foto: SITA/AP
15. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

V4 oslavuje 25. výročie, stala sa dobre zavedenou značkou

PRAHA 15. februára (WebNoviny.sk) – Premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska dnes pri príležitosti 25. výročia V4 prijali spoločnú Pražskú deklaráciu, v ktorej pripomínajú, že len 13 rokov po vzniku zoskupenia krajiny vstúpili do EÚ a následný vývoj preukázal, že tak, ako krajiny Visegrádskej štvorky potrebujú Európsku úniu, tak aj Európska únia potrebuje krajiny V4.

Podľa spoločnej deklarácie premiérov za posledných 25 rokov rozvíjala V4 úzku a intenzívnu spoluprácu založenú na spoločných hodnotách a záujmoch.

Svojím členstvom v EÚ a NATO krajiny Visegrádskej skupiny prispeli k hospodárskej a politickej integrácii Európy a prehĺbili stabilitu a bezpečnosť kontinentu. Skupina V4 sa stala dobre zavedenou značkou, a to i v globálnom rozsahu a uznávaným a spoľahlivým partnerom pri riešení problémov, ktorým čelí euroatlantický svet,“ píšu v deklarácii. Premiéri krajín Visegrádskej štvorky Robert Fico (Slovensko), Bohuslav Sobotka (Česká republika), Beata Szydlo (Poľsko) a Viktor Orbán (Maďarsko) sa stretli dnes v Prahe. Po spoločnej schôdzke nasledoval summit V4+ Macedónsko a Bulharsko, pričom Macedónsko zastupoval prezident Ďorge Ivanov a Bulharsko premiér Bojko Borisov. Hlavnou témou rozšíreného summitu bola migrácia a ochrana schengenských hraníc.

Morálna povinnosť udržať dvere do EÚ otvorené

Lídri krajín V4 takisto uvádzajú, že si uvedomili, že každý úspech si vyžaduje sústavnú prácu a úsilie. Dnes si podľa nich výročie pripomíname v atmosfére hľadania identity a prehodnocovania našich spoločných cieľov. „EÚ a NATO už nie sú len naším jediným ukotvením a garantom našej prosperity, ale sú dnes naviac výraznou súčasťou spoločnej identity, za ktorú sa naše krajiny cítia zodpovedné,“ píše sa ďalej s tým, že si uvedomujeme nebezpečenstvo vzniku deliacich čiar v Európe a sme si vedomí prípadných negatívnych dôsledkov. „Preto sme odhodlaní aktívne a rozhodne predchádzať a brániť vzniku takýchto nových hraníc,“ dodali.

Usilujeme sa o vytvorenie atmosféry partnerstva, dôvery, vzájomnej úcty a solidarity medzi našimi štyrmi štátmi,“ uvádza sa v deklarácii. Premiéri takisto podpísali tvrdenie, že v budúcom úsilí chcú ďalej smerovať k rozšíreniu a upevneniu vzťahov vnútri V4. „Jednoznačne presadzujeme rozširovanie Európskej únie ako nástroj pre šírenie priestoru stability a prosperity,“ tvrdí Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko. Dôvodom je to, že tak ako my sme využili príležitosť, ktorú nám pripravil vstup do EÚ, tak považujeme za svoju morálnu povinnosť udržať dvere do EÚ otvorené aj pre súčasné a budúce kandidátske krajiny. Takisto chceme aj naďalej ponúkať svoje skúsenosti s cieľom pomôcť transformácii krajín, ktoré prechádzajú prechodným obdobím, ako napríklad krajinám západného Balkánu a krajinám Východného partnerstva.

Silná Európska únia potrebuje silnú Visegrádsku skupinu

Nedávny vývoj, ktorého spoločným menovateľom je ohrozenie mieru, bezpečnosti a prosperity občanov EÚ, si podľa vyhlásenia vyžaduje spoločnú reakciu. „Poučili sme sa z vlastných skúseností o tom, aké nebezpečné môže byť oslabovanie európskej jednoty. Chceme, aby európska integrácia pomáhala členským štátom na dosiahnutie ich cieľov. Preto sa aktívne snažíme udržať dynamiku a pružnosť Európskej únie v súlade so základným princípom európskej spolupráce, ktorým je „jednota v rozmanitosti“,“ píše sa v deklarácii. Z tohto dôvodu sa snažia hájiť výsledky spolupráce, ktoré prispievajú k ďalšiemu hospodárskemu rozvoju našich krajín a k zvyšovaniu prosperity.

Domnievame sa, že prehlbovanie európskej integrácie je celkom zásadné. Preto sme rozhodnutí sa aktívne podieľať na posilňovaní a efektívnom fungovaní,“ tvrdia predsedovia vlád. „Chceme, aby európska únia bola silnejšia a sme presvedčení, že silná Európska únia potrebuje silnú Visegrádsku skupinu,“ uzavreli s tým, že tak ako pred 25 rokmi, sú aj dnes krajiny V4 oddanými členmi euroatlantického spoločenstva. Spoločnou prácou a úsilím pokračujú a budú aj naďalej pokračovať v snahe budovať silnejšiu, prosperujúcu a demokratickejšiu Európu.

Novodobá Visegrádska skupina vznikla 15. februára 1991 na stretnutí maďarského premiéra Jószefa Antalla, prezidenta ČSFR Václava Havla a jeho poľského kolegu Lecha Walesu v maďarskom Visegráde. Na tejto schôdzke podpísali deklaráciu o blízkej spolupráci troch stredoeurópskych krajín na ich ceste k európskej integrácii a ekonomickej transformácii. Po rozdelení ČSFR sa označenie skupiny zmenilo na Visegrádsku štvorku.

Odporúčané články

Pri ochrane hraníc musíme mať plán B, tvrdí premiér Fico V4 preukázala, že je životaschopnou iniciatívou

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...