Václav Klaus sa teší, že sa Česi nedočkali exotických volieb

Voľby v ČR
Portrét súčasného prezidenta ČR Václava Klausa pred volebnou miestnosťou počas prezidentských volieb. V Českej republike prebehlo prvé kolo volieb prezidenta, ktorého si občania prvýkrát volia v priamej voľbe. Strání, Zlínský kraj, Česká republika, 12. január 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

PRAHA 13. januára (WEBNOVINY) – Výsledky prvého kola českých prezidentských volieb sú veľkou prehrou pravice a vládnej ODS. Myslí si to dosluhujúci český prezident Václav Klaus, o ktorého nástupcovi sa rozhodne v druhom kole.

Podľa expredsedu ODS zažila jeho bývala strana „strašnú prehru“, kým ľavica voľby jasne vyhrala. Strana premiéra Petra Nečasa podľa hlavy štátu hlasovanie „zásadne podcenila“, čo sa odrazilo na minimálnom zisku jej kandidáta Přemysla Sobotku. Klaus to označil za najväčší debakel pravice v postkomunistickej histórii Českej republiky.

„Som rád, že boli zvolení politici. Jeden je bývalým predsedom vlády, druhý ministrom zahraničia, som spokojný, že sme sa nedočkali nejakých exotických volieb,“ uviedol Klaus, ktorého citujú české médiá.

Bývalý predseda vlády zároveň odmietol, že by Sobotkov výsledok ovplyvnila jeho široko kritizovaná amnestia, ktorú podpísal aj Nečas. Klaus vyjadril smútok z toho, ako kandidát občianskych demokratov dopadol.

Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb sa stal expremiér Miloš Zeman so ziskom viac ako 24 percent hlasov. Na druhom mieste so stratou menej ako jedného percenta skončil minister zahraničných vecí a predseda vládnej TOP 09 Karel Schwarzenberg, ktorý tak z ďalších bojov vyradil bývalého predsedu úradníckej vlády Jana Fischera. Ten ako veľký favorit získal menej ako 16,5 percenta, čo nestačilo na postup do druhého kola, ktoré sa uskutoční koncom januára. Sobotka skončil hlboko v poli porazených s takmer 2,5 percentami hlasov.

Česi si vybrali veľmi zaujímavých pánov, povedal premiér Fico

Slovenský premiér Robert Fico pochválil Českú republiku za spôsob, akým zvládla prvé kolo prezidentských volieb. Predseda jednofarebnej slovenskej vlády zároveň označil postupujúcich do druhého kola českých prezidentských volieb za „veľmi zaujímavých pánov“, na ktorých televízne debaty sa už „veľmi teší“.

Slovenský líder však odmietol dávať odporúčania či „posolstvá“ o tom, koho podporuje, keďže mu to podľa neho neprináleží.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel SchwarzenbergMiloš ZemanRobert FicoVáclav Klaus