Väčšia hrozba je Irán ako Chášakdžího vražda, povedal izraelský premiér Netanjahu

Benjamin Netanyahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: archívne, SITA/AP

SOFIA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Vražda saudskoarabského opozičného novinára Džamála Chášakdžího, z ktorej sú podozrivé osoby napojené na saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, bola „strašným zločinom“ a mala by byť „náležite vyšetrená“, zároveň by však zahraničné angažovanie sa v tejto kauze „nemalo podkopávať stabilitu Saudskej Arábie“.

Doviesť veci do cieľa

Na tlačovej konferencii v bulharskej Varne to vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. V tejto súvislosti izraelský premiér vyslovil názor, že Irán predstavuje väčšie nebezpečenstvo ako Saudská Arábia. „Treba nájsť spôsob, ako docieliť obe veci naraz, pretože Irán je väčším problémom,“ vyhlásil Netanjahu.

Chášakdží, ktorý písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský fundamentalistický režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, zmizol 2. októbra, keď si vošiel do budovy konzulátu vyzdvihnúť dokumenty potrebné na svadbu s jeho tureckou snúbenicou. Turecko tvrdí, že do Istanbulu v ten deň priletelo 18 členov vražedného komanda zo Saudskej Arábie, medzi ktorými boli aj osoby napojené na korunného princa.

Pripustili vraždu novinára

Ako uviedol na základe doterajšieho vyšetrovania istanbulský hlavný prokurátor Irfan Fidan, Chášakdžího uškrtili, hneď ako vstúpil na saudskoarabský konzulát, pričom následne jeho telo v rámci vopred premyslenej vraždy rozštvrtili a zbavili sa ho.

Saudská Arábia počas týždňov od vraždy poskytla pod narastajúcim tlakom viacero meniacich sa vyjadrení k tejto udalosti. Spočiatku Rijád vraždu celkom popieral, neskôr vyhlásil, že Chášakdží síce skutočne zomrel na konzuláte v Istanbule, no nie tak, ako o tom informujú svetové médiá, ale pri „pästnom súboji“. Nakoniec Saudská Arábia pripustila aj to, že zabitie novinára bolo dopredu naplánované.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuDžamál Chášakdží